Tento pátek uplyne třicet let ode dne, kdy byl v Plzni na Skvrňanech otevřen dětský domov, který dnes známe jako Dětský domov Domino. Za tři desítky let jím prošlo 386 dětí (včetně  těch, které tam stále jsou, pozn. red.). Každé s jiným příběhem a osudem, ovšem v oné chvíli s jedním společným – bez rodičů schopných se o ně postarat.

Od šestaosmdesátého roku se toho hodně změnilo. V roce 2002 do systému nejzásadněji zasáhl nový zákon o ústavní výchově.

Transformace na rodinné skupiny

„Dětský domov byl dříve zařízením internátového typu. Poté, co vstoupil v platnost nový zákon, nastaly velké změny a dětské domovy se postupně přetransformovaly na dětské domovy rodinného typu a vznikly rodinné skupiny. Tohle je proti začátkům opravdu ten nejzásadnější rozdíl," uvedla zástupkyně ředitelky Dagmar Frouzová, která v domově pracuje už dlouhých 23 let.

Snímky z let 1986 a 1987.„Před více než dvaceti lety jsme tu měli skupiny, kde bylo třeba patnáct dětí, holky i kluci byli zvlášť, oddělení byli také předškoláci. Neexistovalo, že by tyhle skupiny žily v nějakých bytech, žádné nebyly, vše bylo v této jedné centrální budově. Naštěstí je to minulost," podotkla Frouzová.

V Dominu je dnes vytvořeno šest rodinných skupin po šesti až osmi dětech, sedmou skupinu tvoří děti, které žijí samostatně v bytech. Kapacita domova je 56 dětí, ke včerejšímu dni jich tam bylo 51.

Menší skupiny rodinného typu jsou podle odborníků pro děti výrazně lepší. „Skupinu tvoří kluci i holky třeba od tří až do osmnácti let. Prostředí je pak pro ně přirozenější. Oni spolu vyrůstají, stárnou, starší pomáhají mladším. Kdežto předtím byly skupiny, kde byly jen holky či kluci třeba od 10 do 15 let, předškoláci byli zvlášť. Vývoj šel v tomto opravdu dopředu a je to dobře, je to poznat. Řekla bych, že srovnávat to ani moc nejde, protože je to nesrovnatelné. Je to nebe a dudy," potvrdila ředitelka Naďa Erbová, která v dětském domově působí osm let.

Snažší vstup do života

V budově na Skvrňanech dnes bydlí 24 dětí ve třech skupinách. Každá má své vlastní prostory, které si lze představit jako byt s několika pokoji, obývákem, kuchyní a sociálním zařízením. Všichni mohou využívat přilehlou zahradu i vnitřní společenskou místnost. Další tři rodinné skupiny jsou pak v běžných bytech na Lochotíně. Málokdo by řekl, že jde o dětský domov.

V každé skupině se střídá pět lidí, kteří tam docházejí jako do zaměstnání, pokud se tomu tak vůbec dá říkat.

Snímky z let 1986 a 1987.„Vytvoření rodinných skupin byl velký krok dopředu. Vybavuji si, že bavič Petr Novotný kdysi někde říkal, že si brali děti do pěstounské péče, a přivedli si chlapce, kterému bylo kolem 13 let, a on nevěděl, jak má ukrojit chleba nebo jak si na něj namazat máslo. V domově totiž tohle dělaly kuchařky, takže děti se to nemohly naučit. To samé bylo s úklidem, který zajišťovaly uklízečky, dnes to děti dělají s tetami samy," uvedla Frouzová.

Podle ředitelky Erbové to dětem jednoznačně umožňuje snazší vstup do samostatného života. Pod domov dnes patří i startovací byty, což jsou dvě garsonky a jeden velkometrážní byt na Vinicích.

K třicetiletému výročí připravují zaměstnanci domova velkou oslavu. Ta se uskuteční 19. října v plzeňském Divadle Alfa. Během ní vystoupí se svými představeními děti samotné, ale například i ti, kteří domovem prošli a dnes už žijí své životy. Chybět nebude ani živá muzika. Programem pak bude provázet Tomáš Matonoha, jehož manželka Lucie je patronkou Domina.

Pěkný dárek nejmenším

Pro děti s naří-zenou ústavní péčí a si-rotky bude v souvislosti se zahájením nového školního roku otevřeno nové zařízení ve Vojanově ulici v Plzni-Skvrňanech. Jedná se o dětský domov, v němž bude bydlet celkem 45 dětí předškolního
i školního věku.

Letos budou odevzdána do užívání dvě oddělení pro 30 dětí. V moderním zařízení jsou pokoje se třemi a čtyřmi lůžky, společenské místnosti, klubovny s barevnými televizory, děvčata budou mít k dispozici moderně vybavenou kuchyňku, kde se naučí připravovat jednoduchá i složitější jídla, chlapci zase fotokomoru, a je pro ně připravována ještě další místnost pro zájmovou činnost. V domově budou od počátku pracovat dva kroužky.

K novému zařízení patří 
i provozní místnost s prádelnou, mandlovnou, kuchyní a jídelnou, působit zde bude rovněž švadlena. 
O děti se bude starat celkem dvacet pedagogických a provozních pracovníků. Odbory školství a výstavby Národního výboru města Plzně a ObvNV Plzeň 3 tak připravily pro děti, jejich klidný život a všestranný rozvoj jejich osobností, pěkný dárek.