„Provoz bude veden jedním jízdním pruhem kyvadlově. Největší omezení, jako např. pokládka živičných směsí, jsou plánovaná na víkendy a prázdniny,“ informoval mluvčí ŘSD Adam Koloušek s tím, že při stavebních úpravách bude v úseku vyměněný asfalt, opravené propustky, pročištěné silniční příkopy a upravený odvodňovací systém. Součástí opravy je i stavba obrubníků podél silnice.

Uzavřená Folmavská

Od 21. června až do konce srpna bude kvůli opravám uzavřená také vedlejší, Folmavská ulice, jedna z nejfrekventovanějších komunikací na Borských polích. Doprava bude odkloněna na objízdnou trasu, která se s postupujícími pracemi na stavbě bude zkracovat. Důvodem oprav jsou trhliny, vysprávky a vyjeté koleje, ulice tak dostane nový asfaltový povrch.

Dlouhé kolony a obtížně průjezdný kruhový objezd u Makra na Nové Hospodě v Plzni. V důsledku rekonstrukce povrchu vozovky ve Folmavské ulici vznikají na objízdných trasách dlouhé fronty pomalu popojíždějících aut.
FOTO: Oprava Folmavské ulice téměř zastavila provoz na Borských polích

„Bude nutné odfrézovat svrchní vrstvy asfaltu a položit nový asfaltový koberec. V úseku mezi ulicemi U Panasoniku a U Letiště je komunikace tak poškozená, že bude nutné odstranit všechny asfaltové vrstvy, recyklovat podkladní štěrkové vrstvy a položit nový asfaltový povrch v tloušťce 18 centimetrů. Teprve poté bude možné obnovit i vodorovné dopravní značení,“ popsal náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Celková délka opravovaného úseku je 1,7 kilometru, šířka komunikace činí 16 metrů.

Uzavírka ovlivní i městskou a linkovou veřejnou dopravu. "Autobusové a trolejbusové linky č. 15, 17, 18, 24, 29, 30, N1, N7 budou po dobu opravy v obou směrech vedeny odklonem (více zde) ulicemi Obchodní, Podnikatelská a U Letiště. V tyto dny budou pro uvedené linky zrušeny či přeloženy zastávky „NC Borská pole“, „Panasonic“, „U Panasoniku“, „U Nové Hospody“, „Folmavská Rondel“. Na objízdné trase budou linky MHD odbavovat cestující na stálých a provizorních zastávkách v Podnikatelské ulici. Po této trase povede také do konce července objížďka pro individuální automobilovou dopravu. Počátkem srpna se objízdná trasa výrazně zkrátí a povede ulicemi U Panasoniku – Podnikatelskou a U Letiště," informovala mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Denisa O. u soudu.
Dítě doživotně zmrzačila údery o zeď. Odsedí si devět let

Objízdná trasa a přesun zastávek se týkají i příměstských autobusových spojů Integrované dopravy Plzeňského kraje. Během prvních dvou etap uzavírky od 21. 6. do 2. 8. 2021 zastávky Folmavská Rondel a U Nové Hospody nahradí zastávka Obchodní rondel. Zastávku U Panasoniku nahradí zastávka Vltava. Uzavírka zastávky NC Borská pole potrvá až do konce srpna 2021 a v provozu ji nahradí zastávka U Letiště.

Pěší budou mít podle Barborkové k dispozici jen jeden z obvyklých dvou přechodů v křížení Folmavské s dalšími ulicemi. Koridor se zábradlím budou moci využít také cyklisté, kteří se budou chtít dostat z jedné strany Folmavské ulice, podél které vedou cyklistické pruhy, na druhou.

Cena plánované opravy je 26 milionů korun a bude hrazena z rozpočtu městské příspěvkové organizace Správa veřejného statku města Plzně, která se o městské komunikace stará.