„Po Plzni jsme se většinou přepravovali díky MHD. Jezdíme ale i mimo město, například do Rokycan nebo Ejpovic, a to jsme byli zatím odkázáni na svoje vozy. Obeslala jsem všechny autosalony ve městě, ale nikdo z nich se nevyjádřil pozitivně. Až zmiňovaná společnost reagovala sama od sebe a přišla s velkorysou nabídkou," uvedla iniciátorka projektu Jana Červánková, jež si novou Škodu Fabii combi převezme už v pátek odpoledne. „Jsme velmi rádi a určitě nám to pomůže v lepší dosažitelnosti, která je do třiceti kilometrů od Plzně. Zlepší se tím i dojezdový čas za klienty. Myslím, že se o fabii budeme prát," doplnila s úsměvem.

V některých případech museli zaměstnanci Náruče zájemce o služby dokonce odmítat. „Nedávno se nám ozvali z Horšovského Týna, což už je pro nás opravdu daleko. Museli jsme je odkázat na kamenný hospic," nastínila Červánková.

Domácí hospic v Plzni provozuje Církev československá husitská. Zdravotní zařízení se stará o nevyléčitelně nemocné, kteří chtějí zemřít v rodinném kruhu, a funguje čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnů. Tým Náruče tvoří pět zdravotních sester, psycholožka a také lékař. „Od poloviny ledna využilo naše služby deset klientů. V současnosti máme v péči tři osoby, což je ideální počet na to, abychom zvládli zajistit vše potřebné. Někdy je nutné u umírajících být i několik hodin," dodala iniciátorka.

Nejčastěji službu domácího hospice využívají lidé v terminálním stadiu onkologického onemocnění. „Většinou nás kontaktují jejich rodiny. Klient už se nachází v takovém stavu, kdy není schopen většinou příliš komunikovat. Příbuzní jsou pak rádi, že mohou svého blízkého převézt z nemocnice, třeba z LDN, domů, rozloučit se s ním a zajistit mu lepší odchod ze světa," uzavřela Červánková.