„První doklady, které jsem na trojku nesl, nestačily a úřad žádal doplnění dalších údajů. Splnil jsem i tuto podmínku. Vzápětí jsem dostal rozhodnutí, že slevu nedostanu,“ potvrdil jeden z žadatelů, Miloš Vakeš. Stejně pochodili i všichni ostatní. I když doložili drastické snížení obratu, nikdo slevu nedostal.

Třetí městský obvod přitom možnost snížení nájmu v městských domech po dobu rekonstrukce bulváru deklaroval. „Nájemci se po podání žádosti a projednání v regulační komisi a radě obvodu sníží nájemné po dobu trvání rekonstrukce. Regulační komise problematiku projednala 2. 6. a doporučila řešit žádosti poskytnutím slevy ve výši 50 procent u nebytových prostor na Americké třídě,“ potvrdil úřad v červenci. Informoval o tom i obchodníky, kteří mu vzápětí začali kopírovat záznamy o tržbách. „Považuji je za důvěrné, přesto jsem se je kvůli možnosti snížení nájmu na polovinu rozhodl úřadu poskytnout. Opravdu meleme v krámě z posledního a snížení nájmu by nám pomohlo vleklou rekonstrukci, která nám sebrala zákazníky, přežít,“ uvedl jeden z obchodníků.

Jenže obvod z nabídky vycouval. Radní odhlasovali, že slevy nikomu nedají. „Rada rozhodla, jak rozhodla. Regulační komise je jen její poradní orgán, který radní nemusí respektovat. Chybou bylo, že se k obchodníkům dostalo už rozhodnutí regulační komise. To však nic neznamená,“ vysvětlil starosta trojky Jiří Strobach (ODS).

Strobach řekl, že případ prošetří a úředníky, kteří pochybili, potrestá. To však obchodníky nezajímá. „Strávil jsem přípravou podkladů dost času a jen jsem se utvrdil v tom, že úřad je ten poslední, kdo mi v nouzi pomůže,“ dodává skepticky Vakeš.

Šéf regulační komise a zároveň radní třetího obvodu Stanislav Hajný (ODS) je přesvědčen, že slevy by měl obvod poskytnout. „Rozumím tomu, že obchodníci nemohou platit plné nájemné, když mají prázdné krámy u rozkopané a rozblácené ulice,“ podotkl Hajný. Radní obvodu i města Karel Paleček (ODS) naopak tvrdí, že sleva je nepřípustná. „Teď mají zhoršené podmínky, ale po rekonstrukci je budou mít zase mnohem lepší a tržby se jim jistě zvýší nad obvyklý průměr,“ míní Paleček.