Většinou nepochodí, a i když stojí před přepážkami úřadu na Koterovské ul. 162 hodiny, odcházejí s nepořízenou.

„Je mi úplně jedno, kdo tohle zavinil, ale zasloužil by pár facek," ulevil si v úterý dopoledne Pavel Linkner, který chtěl přihlásit auto koupené v bazaru. Když viděl, že se k vyřízení nepročeká, odešel.

„Bylo tu odhadem asi 150 lidí a dokázali jsme vyřídit dva klienty," přiznal vedoucí oddělení registru vozidel magistrátu Jan Vavřík. V pondělí, kdy měl úřad otevřeno od rána do 18 hodin, přišlo zhruba 500 lidí, a pochodilo jich asi deset.

Problémy s technikou související s přechodem na nový softwarový systém přes ministerstvo dopravy mají téměř všechny registry v republice. „I když ministerstvo prohlásilo, že systém funguje, není to pravda," potvrzuje Vavřík. Zřejmě rekordmany v čekání na plzeňském úřadě jsou Bulhaři, kteří chtějí vyvézt za hranice auto koupené z bazaru. Na vývozní papíry čekají už druhý den, zatím marně. Počítače to bojkotují.

I když požadavek úředník do computeru zadá, systém se vyřízení brání. „Například nejde tisk, registrace trvá pětkrát déle než dřív a ještě dělá chyby, nepustí úředníka o krok dál a nikdo neví, kde je chyba," vysvětluje Vavřík. Třeba vyřadit vozidlo z provozu je pro někoho půlhodina u okýnka, ovšem musí mít štěstí, aby systémem prošel a jeho případ se v počítači ´nekousl´. Pak má dvě možnosti – buď to jde a úředník dopíše do dokladů chybějící údaje ručně, nebo na psacím stroji a nebo projde údajů málo a má smůlu. Musí přijít jindy. Ale kdy?

„Snad se v příštím týdnu situace zlepší," doufá Vavřík. Připomíná, že magistrát se snaží vyjít vstříc hlavně lidem, kteří třeba nemohou bez dokladů odjet na dovolenou. „Kdo však může, prosíme, aby návštěvu úřadu odložil," vzkazuje klientům. Magistrát zatím o prodloužení úředních hodin neuvažuje, snaží se ale odbavit všechny, kteří čekají i přes končící pracovní dobu.