Už 55 darů přijali městští strážníci od ledna tohoto roku, kdy začali spravovat zvířecí útulek. Konkrétně šestkrát poslali dárci peníze (celkem 4100 Kč), 11krát věcné dary a 38 krát krmivo. Šéf strážníků Karel Mach včera podával zastupitelům o provozu útulku raport, společně s primátorem Martinem Zrzaveckým (ČSSD) tvrdili, že útulek funguje dobře.

Emotivně vystoupila před politiky šéfka Spolku na ochranu zvířat Jana Kindlová, která přinesla dokonce petici s žádostí, aby už útulek zůstal pod vedením strážníků a neděly se žádné změny. „Jde o zařízení starající se o živé tvory, kteří potřebují svůj klid,“ pronesla v jednacím sále Kindlová.

Muzejní noc v Národopisném muzeu
Muzea v Plzni a Klatovech se promění za desítky milionů

TŘI MILIONY NAVÍC

Jenže emoce a soucit se zvířaty je jedna věc, fakta kolem předání útulku strážníkům jiná. Třeba že městská policie deklarovala pětimilionový provoz, ale nakonec potřebuje o tři miliony korun víc. „Přiznáváme barvu,. Nedostaly se k nám všechny informace o provozu,“ řekl Karel Mach.

Opoziční zastupitelka Ivana Mádlová (ANO) výpočet označila za nehoráznost. „Je neskutečné, že se tady jen tak konstatuje dodatečné zjištění o třech milionech navíc. Jak tohle můžete dopustit?“ obrátila se na primátora Ivana Mádlová.

Výstava v kostele v Lukové
Procházky uměním pomohou Lukové

Útulku přibyli i zaměstnanci. „Převzali jsme ošetřovatele a pomocné ošetřovatele (od Spolku na ochranu zvířat pozn. aut.), management jsme doplnili sami,“ vysvětlil Mach. Místo tu už tedy nemá dlouholetý šéf útulku Martin Kuna. Nahradil ho strážník Petr Kokoška z odchytové skupiny zvířat.

PSI, KOČKY A POLITIKUM

Primátor Zrzavecký dál zastává názor, že přenechání útulku strážníkům bylo dobré řešení. Posteskl si ale, že se z toho stalo politikum. „To vy jste ho z toho udělali, když jste bezprecedentně vstoupili do soutěže,“ připomněl mu Michal Vozobule z TOP 09 skutečnost, že řádné výběrové řízení radnice zrušila a vedením útulku pověřila strážníky.

FC Viktoria Plzeň – Red Bull Salcburk 0:5
Viktoria je doma, v neděli ji čekají Holoubkov a Mladotice

Jenže to napadl antimonopolní úřad (ÚOHS) a radnice už víceméně očekává pokutu. Snažila se sice zrušit zrušení výběrového řízení, jenže se ukázalo, že to už nejde. „Jsme jen lidé a ti dělají chyby,“ kál se primátor. Řekl, že si úřad najme externího poradce na veřejné zakázky, a až ÚOHS rozhodne, využije jeho služeb. Mají stát maximálně 100 tisíc korun.

Radnice bude muset výběrové řízení pravděpodobně obnovit. Je možné, že se tak do hry znovu dostane Naděje pro kočky, která později zrušené řízení s nejnižší cenou vyhrála.