Pádný důkaz předložil tým Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje, provozovaného spolkem TOTEM. V bývalé vozovně městských podniků, kde je dnes areál DEPO2015, zprostředkoval pro veřejnost dvoudenní Dny dobrovolnictví v Plzeňském kraji. „Jde prakticky o vyvrcholení dvouletého projektu ministerstva vnitra, který je realizovaný v jedenácti krajích. S ohledem na to, že jsme historicky nejstarší subjekt v tomto odvětví a máme tudíž bohaté zkušenosti, jsme se ujali koordinace se spřátelenými složkami. A máme jich přes sto, přičemž jsou mezi nimi školy, organizace nebo samosprávy,“ uvedla ředitelka z.s. TOTEM Vlastimila Faiferlíková.
Součástí pátečního programu byla mezinárodní konference. Se sdílením zkušeností, dobrých příkladů, legislativních novinek, ale i radostí a strastí, které dobrovolnická služba přináší. Prezentované byly příběhy aktivních jedinců, zapojení firem a prostor v rámci workshopu dostaly i školy z regionu. „Gymnazisté z Rokycan například loni v listopadu sázeli na tornádem zpustošené Moravě 260 stromů. Jejich vrstevníci z Masarykova gymnázia v Plzni se zapojili do projektů nadace Olgy Havlové a kluci i děvčata z církevní školy vymysleli pečení psích tlapek z lineckého těsta na podporu útulků,“ vypočítala Faiferlíková část úspěšných akcí. Sobota byla věnována spolkům, které se do zmíněného projektu zapojily. Nechyběly stánky Českého Červeného kříže, vodní záchranné služby. Klubu strážných andělů, bezpečnostní služby ze Stříbra, atd.
Připomeňme si, že uplynulé tři roky byly pro dobrovolnictví hektické. V roce 2020 šlo po covidu o všestrannou podporu seniorům prostřednictvím krizového centra. Především dříve narozených (a bylo jich přes dva a půl tisíce) se loni týkala technická pomoc při registraci k očkování. A letošek? Kolem šesti set aktivistů působí ve středisku humanitární pomoci běžencům z Ukrajiny u bývalého Prioru. Právě ode dneška tu dobrovolníci zabezpečují čtyřiadvacetihodinové služby!