VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolné dárcovství krve

Plzeň - Již několik týdnů máte možnost ptát se odborníků z plzeňské fakultní nemocnice na různá témata.

2.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Burda

Krev
Červená životodárná tekutina, kterou se, zatím, nepodařilo ničím nahradit. Pro pacienty FN Plzeň tuto vzácnou tekutinu zpracovává transfuzní oddělení od dobrovolných dárců, kteří denně přichází a svou návštěvou pomáhají zachraňovat lidské životy.
Otázky, týkající se krve, krevních skupin, základních pravidel umožňující dárcovství, poučení pro dárce, 1. odběr krve a jeho průběh, výhody poskytované pro dárce mohli zájemci posílat vedoucí lékařce transfuzního oddělení MUDr. Petře Šlechtové, MBA.

Dobrý den paní doktorko. Jsem dlouholetý dárce krve a dozvěděl jsem se, že mezi nemocnými leukemií je velké procento bývalých dárců. Chtěl bych se zeptat, zda to spolu souvisí a skutečně jsou dárci více ohroženi a proč to tak je? Klukdonepohody
Dobrý den, za dlouholeté darování krve si rozhodně zasloužíte díky. Není mně známo, že by existovala nějaká studie či pojednání o vyšším procentu onemocnění leukemií mezi pravidelnými dárci krve. Rozhodně vyřazení dárce z našeho registru z tohoto důvodu je spíše vyjímkou mezi ostatními závažnými onemocněními. Naopak myslím, že to, když je mnohokrát, opakovaně, po řadu let kontrolován krevní obraz a další testy (kdo z ostatní populace to může říct, že?), je pro dárce krve přínosem.

Po porodu jsem dostala jakýsi imunoglobulin pro jištění dalšího těhotenství, jelikož jsem RH negativní a otec dítěte je RH pozitivní. Po čase jsem byla znovu těhotná, ale potratila sem. Imunoglogulin mi poté podán nebyl. Hrozí eventuální nebezpečí pro další těhotenství? Ali.V
Dobrý den, po porodu Vám byl velmi správně aplikován imunoglobulin anti- D z důvodu toho, že jste Rh negativní a vzhledem k tomu, že otec dítěte je Rh pozitivní, je velká pravděpodobnost, že další děti mohou být též Rh pozitivní a je nutné je takto ochránit. Pokud Vám opravdu nebyl po potratu opět aplikován imunoglobulin (ale máme zkušenost, že si to ženy nepamatují a k podání anti- D séra došlo!), možná Vám byly ověřeny protilátky proti červeným krvinkám a bylo rozhodnuto, že aplikace není nutná nebo byl jiný důvod, který já nemohu posoudit. V každém případě - pokud bude opět těhotná - budete důkladně vyšetřena a žádné nebezpečí z těchto důvodů pro miminko nehrozí.

Prosím o vysvětlení, proč v partnerství muže a ženy vadí situace, když žena má negativní faktor krevní skupiny a muž pozitivní. Máme toto v rodině a moje teta před mnoha lety měla velké problémy v těhotenství. Děkuji. Marie
Dobrý den, pokusím se, pokud možno, jednoduše tuto situaci vysvětlit (problematika je o poznání složitější). Problém nastává tehdy, pokud Rh negativní matka nosí Rh pozitivní plod. Během těhotenství může dojít např. při diagnostickým výkonech k proniknutí malého množství krve plodu do oběhu matky. Jelikož erytrocyty plodu jsou jiné než mateřské - maminka si začně proti těmto červeným krvinkám vytvářet protilátky. A ty zase mohou prostoupit placentou do oběhu plodu (dítěte), zde pak napadají červené krvinky a to vede k jejich rozpadu, který vede k anémii, různě závažné. Většinou bývá ohroženo až 2. těhotenství, ale s prevencí se začíná již při 1. těhotenství a matkám je opakovaně aplikován imunoglobulin anti- D již v průběhu těhotenství a dále po porodu Rh pozitivního dítěte. Samozřejmě netuším, jaké problémy měla Vaše teta, ale vy se nemusíte ničeho bát, pro gynekology a hematology je to již běžná záležitost a osvědčená doporučení a postupy fungují!

Dobrý den, chci se zeptat, jak je ošetřeno to, když se dárce krve nakazí např. HIV krátce před odběrem? Můj muž chodí pravidelně dávat krev a jelikož má nějakou "dobrou" krev, tak je zvaný hned na ráno, aby se krev mohla dát rovnou miminkům. To se před podáním darované krve v takovém případě dělají nějaké rychlo testy? Slyšeli jsme, že např. HIV se v krvi pozná až po delší době. Děkuji Petra
Dobrý den, předpokládám,že Váš manžel je krevní skupiny Rh negativní… I tyto odběry jsou samozřejmě, stejně tak, jako všechny ostatní, standardně vyšetřeny testem na HIV infekci. Na TO FN Plzeň používáme kombinovaný test, kdy je vyšetřen antigen a protilátky proti HIV - tak, jak udává platná legislativa.V tomto případě je tzv. diagnostické okno - doba, po kterou event. infekci nelze zjistit- 17 dní. Neexistuje zatím test, který by odhalil infekci ihned po možném nakažení. Právě proto chceme, aby naši dárci chodili pravidelně na odběry,ty jsou stále dokola vyšetřovány a ověřovány a také se stále ptáme na to, zda se dárci nechovají rizikově - odpovědi vyplňují před každým odběrem v Dotazníku dárce.

Dobrý den, paní doktorko - je dárcovství omezeno věkem? A může darovat krev člověk s nízkým tlakem? Ivana D.
Dobrý den, dárcovství krve je opravdu omezeno věkem - dárcem může být osoba starší 18 let a mladší 65 let. Pokud někdo daruje krev poprvé, nesmí být starší 60-ti let. A odpověď na Vaši 2. otázku - v našem registru je řada dárců s nízkým krevním tlakem - jsou všichni dostatečně poučeni a opakovaně personálem upozorňováni,že riziko kolapsu a nevolnosti je u nich lehce vyšší než u ostatních, a mají proto důsledně dodržovat pokyny ohledně dostatečného pitného režimu a pohybu ( např. pomalé a postupné vstávání z odběrového lůžka …)

Když budu chtít darovat krev, musím mít sebou písemné vyjádření obvodního lékaře, že jsem zdravý? Děkuji, Jaroslav
Dobrý den, písemné vyjádření od obvodního či praktického lékaře nepotřebujete, pouze v případě, že se s nějakým onemocněním léčíte, je vhodné lékařskou zprávu od ošetřujícího lékaře či specialisty přinést. Je pravděpodobné, že bude lékařem Střediska dárců krve vyžadována.

Dobrý den, doby, kdy jsem se bála darovat krev, jsou nenávratně pryč. Teď se nebojím, ale jsem stará, je mi 67 let. Je doba pro darování krve omezená věkem. Dnes by mi to nedělalo žádné obtíže, dokonce si myslím, že jsem relativně zdravá. Děkuji, Lenka
Dobrý den, moc nás mrzí, že se nyní opravdu již nemůžete stát pravidelným dárcem krve, dárci mohou být zařazeni do registru od dosažených 18. narozenin do 65 let věku, přičemž pokud by někdo chtěl darovat krev poprvé, nesmí být starší 60 let. Pokud byste někdy měla zájem, lze darovat krev pro vlastní potřebu před plánovaným operačním zákrokem - tzv. autotransfuze a zde věk není překážkou.

Prosím o informaci, jak často mohu dát krev, a pokud mne nevezmete při viróze, za jak dlouho mohu znovu přijít. Děkuji. Lidka Kastnerová
Dobrý den, ženy chodí darovat krev maximálně 3x do roka. Pokud nebyl proveden odběr z důvodu zjištěné virózy, je další možný s odstupem nejméně 4 týdnů od úplného vyléčení choroby.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho po vytržení zubu je možné přijít darovat krev. Zda je to omezeno jinou dobou po klasickém trhání, chirurgickém…Je možné přijít na transfúzní stanici s dítětem, pokud bych chtěla vědět jeho krevní skupinu? Děkuji a přeji hezký den. Jana
Dobrý den, po extrakci zubu (pokud nebylo nutné šití rány) stačí pauza 1 týdne.V případě šití rány pak musí být pauza delší, a to 2 týdny po zhojení a vynětí stehů. O zjištění krevní skupiny Vašeho dítěte musíte (v případě nutnosti)požádat pediatra, odběr krve u dětí na TO FN Plzeň neprovádíme.

Dobrý den, kdy mohu po porodu opět darovat krev? Děkuji. Magdalena
Dobrý den, po porodu lze darovat krev po uplynutí 6 měsíců - dle všeobecně platných doporučení - na TO Plzeň se vzhledem k dlouholetým zkušenostem přikláníme k pauze 1 roku a 6 měsíců od ukončení kojení dítěte.

Dobrý den, v průběhu těhotenství mi 2 x vyšly falešně pozitvní testy na BWR, kontrolní testy byly všechny negativní. Je možné že by vstupní testy pro dárce krve vyšly opět pozitivně? Ráda bych darovala krev, ale chci se vyhnout významným pohledům a nepříjemným poznámkám od zdravotního personálu, popř. hlášení na SZÚ. Růženka
Dobrý den, BWR testy se na Transfuzním oddělení FN Plzeň neprovádějí, ale je opravdu pravděpodobné , že i test na syphilis, který provádíme, bude reagovat tzv. nespecifitou či falešně pozitivním výsledkem. Nicméně pokud máte zájem darovat krev, navštivte nás ve FN, provedeme vyšetření a uvidíme. Rozhodně nikdo z personálu žádné nevhodné poznámky mít nebude.

Autor: Redakce

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Ilustrační foto

Disco tanec v Lokomotivě

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Plzeňsko - Posilněn alkoholem a bez řidičského průkazu usedl za volant jednatřicetiletý řidič, který v noci na sobotu havaroval u Chotíkova na Plzeňsku. Kromě toho, že nadýchal bezmála dvě promile, se ukázalo, že nikdy nevlastnil řidičák.  

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení