Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrodruh chce pokořit nejvyšší sopku Země

Plzeň – Cestovatel a dobrodruh Honza Brotánek z Třemošné má rád výzvy. Na začátku dubna se pokusí zdolat vskutku jednu velkolepou. Chce vystoupit na nejvyšší sopku na Zemi Ojos del Salado na hranicích Chile a Argentiny, která je zároveň druhou nejvyšší horu Jižní Ameriky.

19.3.2015 3
SDÍLEJ:

Cestovatel Honza Brotánek má v Jižní Americe několik výzev. Na této fotce při výstupu na sopku Parinacota v Andách.Foto: H. Brotánek

Cestou mě čeká 140 kilometrů pochodu naprostou pustinou ve výšce 3500 – 6893 metrů nad mořem mimo jiné okolo nejvýše položeného jezera světa," říká muž, jenž bude jeden z mála lidí na světě a pravděpodobně první Čech, kteří tento extrémní výstup zvládli sami.

Brotánek už absolvoval řadu výstupů na hory v Jižní Americe, vloni zdolal sopku Parinacota. Výstup na Ojos de Salado má být patrně ten nej.

Aby se aklimatizoval na extrémní nadmořskou výšku, je od února v Peru. „Skoro každé ráno běhám ve výškách až 4000 metrů nad mořem," popisuje přípravu na dubnovou túru.

Nebude mít žádné speciální vybavení. „Snad jen GPS a na vrcholové partie mačky. Ponesu si s sebou vařič a jídlo na deset dní, samozřejmě stan a spacák a teplé oblečení. Cestou by mělo být až dvacet stupňů pod nulou. I kvůli tomu jsem si pořídil kvalitní teploměr," vypráví Brotánek.

Batoh bude zpočátku vážit kolem 25 kilogramů. „Ke konci o deset méně. Obávám se, že během náročné cesty budu čím dál lehčí i já," směje se.

Většina cesty bude po poušti, okolo nebude prakticky žádná vegetace ani zvířata. „Již jsem v podobných podmínkách pochodoval v bolívijských horách. Až v nejvyšších částech cesty bude sníh, díky kterému budu mít co pít," těší se dobrodruh.

Náročnou misi zdolá zhruba za týden. „Vše bude záležet na tom, jak se tělo bude vyrovnávat s extrémní nadmořskou výškou. V optimálním případě bych mohl být zpátky za týden, ale pravděpodobně to bude trvat déle. Budu s sebou mít jídlo na 10 dní, dá se s ním přežít i déle," uzavírá Brotánek.

Vystoupal na sopku, která po měsíci vybuchla

V horách je krásně a být samotný uprostřed divočiny, mnoho dní od nejbližšího obydlí, je nesmírně obohacující zkušenost," vysvětluje cestovatel a dobrodruh Honza Brotánek, proč si zvolil tuto dráhu.

Honza Brotánek v poušti ve výšce 5000 metrů nad hladinou moře. Čeká ho něco takového i cestou na Ojos del Salado, nejvyšší sopku na Zemi?

Brotánek zdolává náročné terény v Jižní Americe. Podnikl řadu sólo výstupů na vysoké hory v Jižní Americe, vloni na sopku Parinacota (6340 metrů nad mořem). Nejraději vzpomíná na tři výstupy na jednu z nejdivočejších sopek v Jižní Americe Tungurahua v Ekvádoru. „Patří mezi moje největší úspěchy. Po dvou z těchto výstupů sopka během měsíce vybuchla. Myslím, že i fotodokumentace je docela zajímavá. Při posledním výbuchu na vrcholu chyběl ledovec, který žhavé výpary a láva rozpustily," vzpomíná.

Za sebou má samozřejmě i drsné zážitky, kdy si sáhl na dno sil. Při zimní cestě k nejjižnějšímu bodu Jižní Ameriky byl celou dobu zcela promočený. V teplotách jen pár stupňů nad nulou se brodil několika rozbouřenými řekami, kde mu voda sahala po prsa. „Jedna z řek mě dokonce stáhla do moře, do Magellanova průplavu, ale doplaval jsem v ledovém moři zpátky ke břehu. Několik posledních dní už nebylo jídlo a přišel jsem zpět do civilizace zcela vyčerpaný a vyhladovělý. I přes všechny drsné zážitky na tuto výpravu vzpomínám rád," vypráví Honza Brotánek.

Jedna z posledních expedic ho zavedla do odlehlých hor v Bolívii, kde lidé stále žijí podobným způsobem jako před stovkami let. Až v dubnu zdolá sopku Ojos del Salado, vrátí se domů a na žádnou vyšší horu už nepoleze. „Budu trávit většinu roku ve Skandinávii a v České republice, na podzim ještě jednou pojedu doprovázet několik cestovatelů do zajímavých částí Peru," plánuje cestovatel.

Na příští rok má už vyhlídnutých několik zajímavých cílů v Jižní Americe. „Ještě sám nevím, jaký z nich vyberu," dodává Brotánek.

Spoustu času mu spolkne i fyzická příprava. „Jsem běžec, téměř každý den běhám. Za rok naběhám kolem 2500 kilometrů," přibližuje muž, kterému se podařilo uskutečnit svůj sen a dnes se živím tím, co ho nejvíce baví – cestováním.

Autor: Martin Švec

19.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Skřítek Zdravínek

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Městské lázně na Denisově nábřeží v Plzni mají nejlepší léta za sebou. Jejich stav je v současné době žalostný

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Praktici zavřeli své ordinace, pokračují v protestech

Plzeň - Mnoho praktických lékařů pro děti a dospělé ve středu zavřelo své ordinace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení