„V prvních letech provozu byla naše škola koncipována jako dvoutřídní s pěti ročníky,“ popisuje historii ředitelka Anna Dyková. Se dvěma třídami si ovšem v Dobříči vystačili jen do roku 1969. „Po následujících pět let byla kvůli nárůstu počtu žáků přidána ještě třetí třída stejně jako v letech 1996 až 2003, kdy se počet dětí zvedl až na šedesát,“ říká Dyková a dodává, že škola má za sebou na druhou stranu i dva roky, kdy se stěží podařilo dětmi naplnit jedinou třídu.

Dobříčskou školu navštěvovaly původně kromě místních, ještě děti z Koryt a Jarova. Od roku 1992 zasedají do lavic i školáci z Obory. Právě odsud přijížděla v několika minulých letech až třetina žáků.

„Po pěti letech strávených v naší škole odcházejí děti většinou do Kaznějova nebo na gymnázium do Plas,“ popisuje Dyková. Podle ní se někteří školáci s dobříčskou základkou loučí jen těžko. Ředitelka nešetří slovy chvály na adresu místního obecního úřadu, který se prý snaží, aby se škola mohla každý rok pochlubit něčím novým. „V poslední době bych určitě zmínila kompletní vybavení počítačové učebny, nová okna, plynofikaci celé budovy, nový nábytek a zatím posledním počinem byla celková rekonstrukce vstupní haly a chodeb,“ říká Dyková spokojeně. Momentálně prý dokonce uvažují o koupi multifunkční tabule.

Žáci se podle ředitelky ve škole rozhodně nenudí. Kromě řady kroužků mají k dispozici i odpolední družinu a minimálně jednou za tři měsíce vyrážejí na zajímavé výlety. K těm nejzajímavějším a nejoblíbenějším prý patří naríklad výpravy do plzeňské Techmanie.