A starosta se na něj připravuje pečlivě. „V knihovně jsem si půjčil knihu Jak jsem se mýlil v politice a už jsem v ní našel řadu zajímavých výroků, například o státních úřednících," řekl s jemnou nadsázkou.

Martin Sobotka se s vysokými státníky už setkal. „Jako novinář jsem byl u dvou návštěv Václava Havla, v Dobřanech na radnici jsme vítali dva ministry a vloni jsem se ve Vídni potkal s rakouským prezidentem. Tam mě překvapilo, jak civilní to setkání bylo," řekl.

Ti nejvyšší jako by se Dobřanům zatím vyhýbali. „Za monarchie tady jednou byl následník trůnu na manévrech a za minulého režimu jsme tu měli falešného Husáka. To když jeden pacient místní léčebny vylezl na komín a nechtěl dolů, dokud nepřijede prezident Husák. Takže se někde sehnaly dvě černé Tatry 613 a fingoval se Husákův příjezd," vypráví starosta Sobotka.

Také z Dobřan si prezident v pondělí odveze regionální dar. „Sochař Václav Fiala, který pro Dobřany vytvořil kašnu Dobřanské baroko a památník Slza válek, vytvořil plastiku inspirovanou právě kašnou. Znázorňuje nejen baroko, ale také meandry řeky Radbuzy," popsal starosta. S prezidentem by prý chtěl hovořit o problému postupné centralizace státní moci, který regiony trápí.