Licitace o Šlovickém vrchu mezi Dobřany a Ministerstvem životního prostředí skončila asi nejlépe, jak mohla. Kompromisem.

Když totiž ministerstvo bývalý vojenský areál letos zařadilo na seznam tuzemských oblastí, jež navrhuje prohlásit za Evropsky významné lokality, vzbudilo v jihoplzeňském městě vlnu odporu.

Starosta Martin Sobotka upozorňoval, že se Dobřany o lokalitu, v níž žijí například kriticky ohrožení korýši listonoh letní a žábronožka letní a ohrožená žába kuňka žlutobřichá, starají dostatečně. Unikátní prostředí vzniklé v době, kdy armáda vrch využívala jako tankodrom, totiž i po jejím odchodu kultivují obdobným způsobem. Na takzvaný Šlovičák zvou tanky, bojová vozidla i čtyřkolky, které rozrývají půdu a zmíněným živočichům vytváří ideální podmínky.

Navíc se starosta bál, že by velké ochranné pásmo okolo vrchu zbrzdilo rozvoj města i nedaleké zóny, do níž postupně přibývají investoři.

Jenže Evropská komise na zařazení vrchu trvá už roky a teď k tomu opravdu dojde.

Městu se však podařilo s ministerstvem dohodnout.

„Skřípali zuby, ale nakonec souhlasila. Vznikla dohoda, že Evropsky významnou lokalitou bude samotný vrch ani les, ani areál DRUSO do ní patřit nebude a ochranné pásmo bude minimální. Město se navíc bude podílet na sestavování plánu péče a ochrany o tuto lokalitu," řekl starosta.

Podle ministerstva je takové vymezení lokality přijatelné. Ministerstvo navíc konstatovalo, že se Dobřany o vrch starají dobře a pro kuňku je zde ideální prostředí. „Město na lokalitě provádí aktivní ochranářský management, proto se z hlediska populačních charakteristik a stavu prostředí jedná o lokalitu s výborným potenciálem pro tento chráněný druh i do budoucna," uvedla mluvčí Dominika Pospíšilová.

Město se tedy o rozvoj bát nemusí, stejně jako například příznivci motokrosu nepřijdou o oblíbenou dráhu, která u vrchu také funguje. „Ta rozhodně nezmizí. Dokonce teď v Dobřanech znovu vznikl motokrosový klub a vzniká také horolezecký klub, který využije dodnes stojící věž tankodromu," dodal Martin Sobotka.