Z Plzeňského kraje se o dotaci z programu zvaného Zelené oázy uchází tři projekty – jeden z Dobřan, dva z Plzně.

Spolek Budulínek z Dobřan by díky dotaci vylepšil nově založenou městskou zahradu. Pronajaté záhony tam obhospodařují jednotlivci, společné záhony jednotliví garanti. „Nesou zodpovědnost za jejich osázení, vzhled i úrodu. Rádi bychom rozšířili počet zájemců a připravili pro ně další záhony a zútulnili společný prostor k pobývání a pořádání akcí," popisují žádost zástupci Budulínka.

Plzni by zelenou oázu rádo dalo Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Kde? „Podpoříme rozvoj a fungování městské zahrady na terase našeho centra, která vznikla na jaře 2015 a o kterou se společně starají děti ze 7. MŠ Kralovická a dobrovolníci senioři z TOTEMu. Obě cílové skupiny se na zahradě společně potkávají, zvyšují kompetence z oblasti zahradničení ve městě a prostřednictvím zahrady rozvíjejí vzájemné mezigenerační vazby," přibližuje spolek.

Do třetice sdružení Náš Bukovec přišlo s nápadem obnovit přírodní pěšiny s naučnou stezkou u historické vodní nádrže v Bukovci. „Doplnění informačních tabulí o historii místa obohatí procházku touto lokalitou," míní žadatelé o dotaci.

Z programu Zelené oázy mohou obce, školy a další instituce financovat například nákup sazenic, materiálu, odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových či propagačních materiálů. Nadace Partnerství ho vyhlásila podruhé, výsledky budou známy v únoru.