Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobřanští žáci založili keramickou firmu

Dobřany – Patří mezi jedny z nejmladších podnikatelů na Plzeňsku. Je jim teprve čtrnáct, ale už založili rodinnou firmu. Dobřanský podnik KERADOS nabízí netradiční keramické výrobky do zahrady.

15.5.2015
SDÍLEJ:

Kerados. To je název podniku, který v tomto školním roce založili dobřanští osmáci. Rodinná firma se soustředí na výrobu zahradní keramiky. Na snímku jsou (zleva) Klára Uhlíková, Vlastimil Vaněk, Karolína Eichlerová a Karolína Bešková. Foto: DENÍK/Klára Mrázová

Svou živnost, byť je pouze fiktivní, mohli žáci tamější základní školy vytvořit díky projektu Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje, který je zaměřen na finanční gramotnost.

Skupina nadšenců už na začátku narazila na to, že zařídit si vlastní podnik není vůbec jednoduchá záležitost. Museli se popasovat s množstvím administrativních povinností, samozřejmě včetně žádosti o živnostenský list. Oblast, v níž budou působit na trhu, však měli osmáci dobřanské základní školy jasnou. Protože navštěvují povinně volitelný předmět keramiky, rozhodli se právě pro ni.

Podobně jako v reálu i v tomto případě bylo nutné vytvořit název a logo rodinného podniku, stejně jako webové stránky. „KERADOS znamená keramika pro radost. " prozradila majitelka Karolína Bešková.

Protože by na rozhýbání firmy sama nestačila, začala úzce spolupracovat se společností KK, v.o.s, která je druhým minipodnikem vzniklým na dobřanské devítiletce. „Dodávala jsem jim potřebné zaměstnance, zařizovala smlouvy, zajišťovala vyplácení mezd," vyjmenovala jedna ze dvou spolumajitelek Karolína Eichlerová. Ta k podnikání přizvala ještě svou spolužačku Kláru Uhlíkovou, jež je druhou pomyslnou majitelkou KK, v.o. s. „Nabízíme různé keramické výrobky do zahrady, jsou to především dekorativní předměty. Pro veřejnost pořádáme kurzy netradičních výpalů keramiky spočívající v tom, že si pod dohledem zkušeného instruktora postavíte pec a vypálíte si svůj výrobek," odborně představila Uhlíková.

Do projektu podporovaného Regionální hospodářskou komorou PK se zapojilo celkem 11 žáků, včetně designéra Vlastimila Vaňka starajícího se hlavně o vzhled výrobků.

I když podnikat začali už v září loňského roku, k samotné tvorbě se dostali až teď v květnu. A pod rukama jim vzniklo několik desítek originálních keramických kousků. Ty nejlepší představí veřejnosti už příští středu na veletrhu v Plzni. „Pak už čeká žáky pouze likvidace podniků. Ačkoli není jasné, zda bude projekt příští rok pokračovat, určitě byl pro všechny velmi přínosný, mohli si totiž vyzkoušet podnikání nanečisto a rozvíjet se ve finanční gramotnosti," zhodnotila pedagožka Jana Šindelářová.

Autor: Klára Mrázová

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivana Veberová jako Medea.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Autogramiáda skupiny Kabát v Plzni
3

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Podcenit Lugano? Ani náhodou, říká Zeman

Lugano – Ve švýcarské lize oblékal v sezoně 2015/2016 dres FC Sion a teď se do země helvétského kříže záložník Martin Zeman vrací, aby tu v barvách Viktorie svedl boj o body v Evropské lize.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Bude se točit třetí řada Policie Modrava

Plzeň – Televizní seriál Policie Modrava trhal rekordy v divácké sledovanosti. Poslední čtyři díly druhé série viděly v průměru dva miliony diváků.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Plzeňský kraj – Síť základen v kraji je tak hustá, že další už téměř nejsou třeba.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení