Stavba koupaliště začala v říjnu 2009 a na výsledek se už místní obyvatelé dlouho těší. Voda se tu má čistit přírodně prostřednictvím filtračních čisticích lagun s vodními rostlinami, tedy bez jediného gramu chlóru či jiných chemických látek.

Svůj prostor tu naleznou plavci i neplavci, v areálu bude dál i brouzdaliště pro nejmenší, atrakce pro děti ve vodě i na souši, skokanský můstek a zázemí, jako toalety, sprchy, šatny, převlékárny. Chybět tu nebude ani hřiště pro pétanque, písková plocha pro plážový volejbal, kuželky, stejně jako dostatek míst pro odpočinek. Vše zasazené v parkové přírodní úpravě. Areál poskytne i místo pro občerstvení a parkoviště s kapacitou 50 vozidel. V klidové zóně pro volnočasové aktivity, v parku mezi ulicí Ústavní a rybníkem Dolní Kotynka nad sportovním areálem Tělovýchovné jednoty Dobřany zvaným Džungle, si budou moci návštěvníci půjčit například i lehátka či slunečníky.

Ojedinělých areál se zpřístupní veřejnosti poslední červnový den v 16 hodin. „Pro první návštěvníky je připravený bohatý program jako soutěže a podobně. V rámci slavnostního otevření bude hrát kapela Ponožky pana Semtamťuka. Každý návštěvník obdrží navíc speciálně vyrobený certifikát pro tuto příležitost a samozřejmě bude zajištěné i bohaté občerstvení,“ říká starosta Dobřan Marek Sýkora.

Kapacita koupacího prostoru o velikosti 1700 m² má být až tisíc koupajících se návštěvníků, celý areál pak pojme pohodlně 1500 lidí. Stavba přírodního biotopu Kotynka stála městský rozpočet 25 milionů korun a jedinou dotací bylo 200 tisíc od společnosti ČEZ na vybudování dětského hřiště.