Na internetu si totiž sice zaplatíte dobití, ale bez vložení Plzeňské karty do samoobslužné zóny se transakce neprojeví. „Náš systém teprve po vložení karty připíše zaplacený kupon nebo hotovost na danou Plzeňskou kartu,“ potvrdil Vladimír Kvarda z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), který má Plzeňské karty na starosti.

Pro koho je tedy tato služba určena? „Počítáme, že ji využijí rodiče, kteří zaplatí předplatné svým dětem a ty si pak kupon aktivují samy,“ tvrdí Kvarda. Rodiče totiž kartu nemusí mít fyzicky u sebe, stačí její číslo. V e-shopu budou moci lidé platit buď převodem z účtu, nebo využít internetovou platbu kartou. Poté jim přijde potvrzení e-mailem s údajem, kdy mohou navštívit terminál, aby se jim předplatné či hotovost na kartu připsalo.

Ti, kteří doufali, že už po spuštění e-shopu nebudou muset nikam chodit a něco potvrzovat, mají smůlu. „Plzeňská karta funguje na jiném principu než bankovní, takže to nejde jinak,“ vysvětluje Kvarda s tím, že stejně to funguje i v jiných městech.

Dopravní podniky spustí internetové dobíjení nejpozději na přelomu letošního února a března, do té doby budou systém testovat. Už tento víkend kvůli němu ale nepůjde dobíjet Plzeňské karty ani v samoobslužných zónách, ani na hlavním vlakovém nádraží. „Je to kvůli nutným technickým úpravám stávajícího systému,“ vysvětlila Kateřina Fránová z PMDP.

Dopravní podniky do budoucna počítají s druhou fází internetového obchodu, resp. jeho potvrzováním. S Plzeňskou kartou by pak cestující nemuseli do samoobslužného terminálu, bude stačit přiložit ji k tzv. cardmanu, který je v každé tramvaji, autobusu i trolejbusu. „Jde o obnovu softwaru, kterou plánujeme na příští rok,“ doplnil Kvarda.

Uzavření prodejních míst

Prodejní místo na hlavním nádraží ČD: od sobotního poledne do nedělní půlnoci
Samoobslužné zóny (terminály): od sobotního poledne do pondělní druhé hodiny ranní.
Na těchto místech nebude možné v uvedených termínech dobít Plzeňskou kartu.