Konec politiků ve vedení městských firem, vystřídat je mají odborníci. To hlásají v Plzni už několik let lidé ve vedení města. Nikdy se k tomu ale stoprocentně neodhodlali. To, že jde o platonické řeči, potvrzují i dnes, kdy zastupitelé volí nové představenstvo Vodárny Plzeň.

Jednotlivé strany totiž posílají do představenstva zase politiky. V nominacích figuruje například technický náměstek primátora Pavel Šindelář za ODS, Petr Osvald za ČSSD, Pavel Janouškovec za KDU-ČSL či Petr Chvojka za Občany Patrioty. Pokud je zastupitelé schválí, budou od ledna 2016 vodárnu řídit z pozice členů představenstva. Firma se stane městskou společností poté, co radnice odkoupí její akcie od francouzské Veolie.

Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) včera uvedl, že koalice zatím nemá vše vydiskutováno. Připouští, že v budoucnu by měl být ve všech městských firmách jednotný model. „V případě vodárny teď jde ale hlavně o ustavení funkčního představenstva a ne o to, zda ve smyslu německého (manažerského) vedení nebo anglického (politického) modelu," poznamenal Kotas.

Politické nominace Nominace politických stran do představenstva Vodárny Plzeň:
P. Šindelář (ODS), P. Osvald (ČSSD), Pavel Janouškovec (KDU-ČSL) a Petr Chvojka (OPAT).

V největších městských firmách jako jsou Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a Plzeňská teplárenská (PT) řídí představenstva jejich generální ředitelé. Michal Kraus (PMDP) a Tomáš Drápela (PT) vykonávají obě funkce současně. V čele vodárny mnoho let stojí generální ředitel Miloslav Vostrý. O případných změnách v managementu vodárny bude rozhodovat právě dnes zastupiteli zvolené nové představenstvo.

Ludvík Rösch (OPAT) tvrdí, že Občané patrioti dávají přednost německému modelu, tedy odborníkům. „Chceme, aby byli ve vedoucích pozicích manažeři a politici aby kontrolovali v dozorčích radách," prohlásil Rösch s tím, že na koaliční partnery tlačí, ale bez úspěchu. „Hledá se optimální model, ale mám obavu, aby se nehledal celé čtyři roky," poznamenal Rösch.

Představenstvo společnosti mimo jiné navrhuje rozdělení zisku společnosti a potažmo dividendy, kterou společnost vlastníkovi vyplácí. V případě vodárny jejímu francouzskému majiteli to mohly být desítky milionů korun ročně. „Město jako majitel necelých dvou procent akcií dostal letos z vodárny dividendu 300 tisíc korun," potvrdil náměstek Kotas. Podle něj ale radnice nebude v nejbližších letech uplatňovat požadavek na dividendu, protože společnost bude městu splácet infrastrukturu.

Rovněž dividendy z Plzeňské teplárenské se budou tenčit. Podle Kotase letos město naposledy počítá s vyplacením částky 120 milionů korun. V dalších letech je sice výhled na 50 milionů korun, ale v souvislosti s potížemi se stavbou spalovny je možné, že dividenda bude ještě nižší nebo žádná.