Dospělí narozdíl od dětí takovou radost ze sněhové nadílky nemají. Každou chvíli jsou v plzeňských ulicích slyšet nadávky. Když někomu podjede na kluzké dlažbě pokryté vrstvou sněhu noha, nebo když se bílá nadílka dostane do boty. Prošli jsme ulice Plzně v několika obvodech a sledovali, zda město úklid chodníků a vozovek zvládá. A zdá se, že nezvládá.

„Město vůbec nestíhá odklízet a to mám obchod přímo v centru u náměstí. S hrably jsem tu viděl jít dva pracovníky jen jednou, ale jen je nesli přes rameno,“ uvádí Jaromír Jílek. Dodává, že před krámem uklízí sám několikrát denně. „Prohrnutá je jen první část Prešovské ulice, kde je chodník širší a vejde se tam multikára,“ říká Jílek.

S hrablem před obchodem v Sedláčkově ulici jsme zastihli Michala Geberta. „Chodník byl úplně zasněžený, kdybych ho neuklidil, lidi se tu brodí snad v závějích,“ říká mladík.

Problémy jsou ve všech obvodech podobné, na menších silnicích je auto i při dvacetikilometrové rychlosti takřka neovladatelné a někde nejsou vidět přechody pro chodce. Při parkování zase nemůžeme od kraje přes zmrzlé závěje vyjet a jedinou možností je vycouvat ve svých stopách. Na chodících se brodíme závějemi téměř všude. „Dostat se někam s kočárkem je nadlidský výkon. Musela jsem schovat golfky s malými koly vytáhnout starý kočárek, jinak bych městem neprojela,“ dodává Ilona Kartáková z Plzně.

Centrální obvod uklízí chodníky převážně pluhováním. „Sníh odklízíme podle plánu zimní údržby, přednost má právě okolí nemocnic a dalších veřejných budov a zastávky městské hromadné dopravy,“ informuje starosta ÚMO 3 Jiří Strobach. Plán zimní údržby má ale očividně velké trhliny, protože situace na některých chodnících je až kritická. V podstatě není poznat, kde končí chodník a kde začíná vozovka. Každou chvíli poklouzneme a před kostelem na rohu Husovy a Klatovské ulice je téměř umění stát.

V rámci veřejné služby pomáhají s úklidem i lidé, kteří berou sociální dávky. Ti například odklízejí sníh na náměstí Republiky. „Jsme tu na celé náměstí jenom dva, ale děláme, co můžeme. Snažíme se vytvořit křížem alespoň úzké cestičky,“ svěřili se Klára Konyová a Stanislav Zahálka.

I přes veškeré nasazení není prý možné při vytrvalém několikadenním sněžení počítat s tím, že všechna místa budou ošetřena okamžitě. „S ohledem na předpověď počasí náš obvod už jednal s dalšími firmami, které mají potřebnou techniku. V případě potřeby dalšího odstraňování mimořádných přívalů sněhu nám přislíbily pomoc,“ upozorňuje Strobach.