„Nejvíc mě baví pracovat s ohněm,“ prozradil během opalování plastového kousku nad ohněm devítiletý Petr Komínek. Je jedním z desítky dětí, které ve středu dorazily do plzeňské Stanice mladých techniků. Z korálků a dalších věcí tu vyráběl s ostatními různé šperky. „Bude z toho náhrdelník nebo náušnice. Ty dám nejspíš mamince,“ dodal Petr.

Stanice mladých techniků připravila na právě probíhající prázdniny čtyřdenní program pro děti. Během těchto dnů mají děti možnost vyzkoušet si práci se dřevem, barvami, voskem, speciálními žehličkami či korálky. Zkusí si tedy aktivity, s nimiž se běžně nesetkají.

„Program využívají jak děti z našich kroužků, ale i ty, které přihlásili rodiče,“ připolmíná Jana Dusová, která středeční ´šperkařský den´ vedla. To je případ i Katky Maříkové. „Jsem tu jen na dnešek, pak už budu nejspíš jenom doma,“ uvedla devítiletá Katka.

Obdobná akce probíhala i v minulých letech, téma je pokaždé jiné. „Ve čtvrtek chceme vyrábět album a odlévat svíčky,“ řekla Jana Dusová. Dodala, že souběžně probíhá i filmová dílna. Kolegyně tu s dětmi zkouší animaci. Letos zde máme navíc minisoustředění našich tanečnic, které zde nacvičují na vystoupení.“

Děti se shodují, že je pro ně podobné vyrábění příjemným zpestřením prázdninového dne, který by jinak trávily venku s kamarády či uklízením doma. Navíc si odtud odnesou vlastní výtvor. Zatímco jediný přítomný kluk věnuje šperky své mamince, děvčata si osud výrobků ještě rozmýšlí. „Asi si ho nechám, ještě nevím,“ shodovaly se.

Malá skupinka účastníků navíc přímo nahrává vzniku nových kamarádství. „Někoho znám z dřívějška, ale našla jsem tu i nové kamarádky,“ podotkla Aneta Hrouzová.

Milan Říský, Michaela Vaňková