„Paní učitelko, koho mám volit za prezidenta?“ ptá se jeden z žáků základní školy v Macháčkově ulici ve Skvrňanech. Jeho třída se včera proměnila v improvizovanou volební místnost, kde si žáci zkouší například vyplnit volební průkaz. I když volit ještě samozřejmě nemohou, dokáží se alespoň trochu zorientovat. Konkrétní doporučení od učitelky ale stejně nedostanou. „Jsou to svobodné volby, každý se musí rozhodnout sám,“ říká jim.

PRO OBLEK MÁ SLABOST

V sedmé třídě rozdává žák Štefan přáníčka k novému roku. Je v obleku a v košili s kravatou. „Přál jsem si to k Vánocům,“ říká. Uzel na kravatě mu uvázal děda se strýcem, táta to prý neumí. Učitelky potvrzují, že Štefan si na oblečení potrpí. „V létě nosí dokonce klobouk,“ poznamenává učitelka.

Kousek dál ve třídě zahradníků probírají hnojiva. Jde už o odbornou školu, kde studují děti obor zahradnická výroba. Na konci získají výuční list.

Veřejná debata k územní studii Plzeň, Americká – Sirková.
OBRAZEM: Bolavé plzeňské území hledá cestu k životu

KOMU VONÍ HNOJIVA?

„No, moc jim to téma nevoní,“ naráží sympatická učitelka na dnešní látku. Děti mají týden školu, týden praxe a po vyučení by měly být schopné se v oboru pomocných zahradnických prací uživit. Studentka Anežka říká, že zahradnictví je baví a mají k němu vztah. „Dokonce jsem pomohla sousedovi uchovat skoro zničenou kytku dyfenbachii. Zachránila jsem ji,“ tvrdí přesvědčivě.

Ředitelka školy Milena Peteříková je na své chráněnce pyšná. „Máme mnohem menší počty žáků, než je obvyklé na jiných školách, a také asistenty, kteří hodně pomáhají,“ svěřuje se. V září jí přitom chybělo právě na asistenty kolem 600 tisíc korun a hrozilo, že se jich budou muset vzdát. „Naštěstí nám to doplatil Plzeňský kraj, za což jsme velmi rádi,“ dodala. Děti na asistenty nedají dopustit.

Speciální škola v Macháčkově ulici● Jde o Odbornou, Základní a Mateřskou školu se sídlem ve Zbůchu, pro kterou plzeňská radnice zrekonstruovala objekt v Macháčkově ulici ve Skvrňanech za více než 20 milionů Kč.
● Zařízení slouží cca 105 dětem a žákům se speciálními vzdělávacími potřebami v oblasti mentálního postižení a s autismem.
● Vyučování zajišťuje cca 30 odborných pedagogů a 16 asistentů. Patří sem i praktická dvouletá škola, která připravuje žáky pro výkon jednoduchých prací a činností v běžném životě.

ZAČALO TO DVĚMA MILIONY

Dvacetimilionová rekonstrukce školního areálu patří mezi největší loňské akce odboru investic plzeňského magistrátu. „Začalo to dvěma miliony korun na výměnu oken,“ poznamenal technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Rekonstrukce nakonec trvala od loňského června do listopadu a opravilo se vše včetně elektroinstalace, topení, zateplení či střechy. „Škola je teď bezbariérová, což je pro nás důležité. Máme i dva vozíčkáře,“ uvedla vedoucí učitelka střední školy Dagmar Marvánková.

Ilustrační foto
O voličské průkazy je rekordní zájem, Šumava očekává nápor