Pak na ně ještě čekají turnikety. Podobnou novinku v současnosti zavádějí na dalších sedmi školách v Plzeňském kraji.

Dosud byly prostory vzdělávacího zařízení v Blovicích ráno otevřené a hlídala je školnice. V 8.30 hodin objekt zamkla. Kdokoliv chtěl poté dovnitř, zazvonil a kamera umístěná u vchodu ukázala, o koho se jedná.

Vznikající systém zabezpečení, jenž by měl naostro fungovat od října, je sofistikovanější a má dva stupně. Nejdříve musejí příchozí prokázat svou totožnost biometrickými údaji u vchodu, poté projít turnikety.

„Jako alternativu otisků prstů je možné využít čipovou kartu. Turnikety budou nastaveny na obě možnosti. Někteří žáci nebo jejich rodiče totiž považovali otisky prstů za zásah do osobní integrity," uvedl zástupce ředitelky Pavel Vlach.

Doplnil zároveň, že odpůrci novinky tvoří mezi rodiči výraznou menšinu.

Pochybnosti o zabezpečovacím systému měla zpočátku Zuzana Petrů, jejíž syn na blovickém gymnáziu studuje. „Měla jsem strach, vždyť jde o citlivé údaje. Mluvila jsem o tom ale se synem, který čip nechtěl, protože by ho hned ztratil. Vedení školy rodiče ubezpečilo, že nedojde ke zneužití údajů, což mě uklidnilo," sdělila matka.

Vlach doplnil, že novinka s sebou přináší další výhodu. „Zjednoduší se evidence docházky žáků. Učitelé budou mít k dispozici seznam studentů, kteří jsou ve škole, takže se nezdrží zapisováním. Do systému budou mít přístup i rodiče," nastínil. Stejně bude program zaznamenávat i příchody a odchody zaměstnanců.

Snímač otisků prstů prověří všechny, již přijdou do Integrované střední školy živnostenské. „Předtím jsme neměli žádného vrátného, jenom kameru u vchodu. V objektu se nachází kadeřnický salon, který navštěvuje hodně lidí," sdělil vedoucí ekonomického a provozního oddělení Jiří Štrbík. Vedle otisků prstů se středoškoláci mohou prokazovat i Plzeňskou kartou. „Ještě tuto alternativu zvažujeme. Možná se pro ni nerozhodneme a zůstaneme u klasického zvonění u vchodu, kde máme kameru" dodal.

Naopak odpůrcem popsaného zabezpečovacího systému je ředitel Hotelové školy Plzeň Miroslav Široký: „Uvažovali jsme o něm, ale pak ho zavrhli. Ani turniket, ani snímač nezajistí, aby dovnitř nepronikla neoprávněná osoba. Jsou to zbytečně vyhozené peníze."

Do pilotního projektu se zapojilo osm škol v kraji.

Zapojené školy

Integrovaná střední škola živnostenská Plzeň - 237 000 Kč
Střední průmyslová škola Tachov – 517 000 Kč
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský Týn - 636 000 Kč
Gymnázium a Střední odborná škola Plasy – 468 000 Kč
Střední škola Rokycany, Jeřabinová – 445 000 Kč 
Gymnázium Blovice – 635 000 Kč
Sportovní gymnázium Plzeň – 605 000 Kč
Gymnázium Sušice – 420 000 Kč
Peníze šly z krajské kasy