Školy v Plzeňském kraji se zapojují do celorepublikového projektu UNIV 2, který je má proměnit v centra celoživotního vzdělávání. V současnosti se připravují na pilotní projekt, který bude pro první dospělé žáky zdarma, z peněz Evropské unie na ně bylo uvolněno 300 milionů korun. Později si budou zájemci vzdělání platit sami nebo je uhradí firmy, u nichž pracují.

„Projekt má řešit rozšíření kvalifikace dospělých. Na druhé straně pomůže školám při současném úbytku žáků a studentů,“ říká Miloslav Šteffek, ředitel Středního odborného učiliště stavebního, které se projektu také účastní. V první fázi pracuje škola na přípravě oboru tesař interně, sami pedagogové se učí a upravují, jak bude výuka vypadat. Příští rok začne pilotním projektem pokrývač. „Máme domluvenou firmu, jejíž zaměstnanci se ho zúčastní. Ve finále budeme nabízet obory tři, přibude totiž ještě klempíř,“ říká školní metodik pro celoživotní vzdělávání Karel Kovářik.

Výuka zakončená certifikátem čítá 120 hodin asi po čtyřech hodinách v kuse. „Chceme ale, aby zájemci mohli využít také pouze určitý blok výuky – jeden modul. Například když se chce tesař naučit jen jednu z metod, nemusí absolvovat všechno,“ doplňuje Kovářik.

Kdo se zapojil v Plzni

- SŠ informatiky a finančních služeb
- SPŠ strojnická
- Integrovaná SŠ živnostenská
- SSUPŠ – Zámeček, s. r. o.
- Sportovní a podnikatelská SŠ, spol. s r. o.
- SOU elektrotechnické
- SPŠ dopravní
- VOŠ a SPŠ elektrotechnická
- Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
- SOU stavební

Kolik dospělých studentů se může přihlásit a kolik bude vzdělání stát, zatím školy nevědí. „Teprve se vše dojednává. Celoživotního vzdělávání se neúčastníme jen v rámci projektu UNIV 2, ale spojují se v něm i další aktivity školy,“ uvádí metodička Střední průmyslové školy dopravní v Plzni Dagmar Pánčíková. První obor, v němž se mohou dospělí na škole vzdělávat, bude autolakýrník.

Jednou z prvních škol, která své dveře otevře dospělým studentům, bude Střední odborná škola v Plasích. Pilotní kurz tady začne už letos na podzim. „Bude zcela zdarma. Za další, které budou následovat, si budeme účtovat asi 40 korun na hodinu,“ uvádí učitel Pavel Bulín.