Eva Mertlová, mluvčí plzeňského krajského úřadu, který zřizuje střední školy, Deníku řekla, že kompletní data v současné době sbírá ministerstvo školství. „Krajský úřad v současné době eviduje celkem 133 přihlášených z prvního kola přijímacích řízení, přičemž druhé kolo některé školy uzavíraly až 31. srpna,“ informovala mluvčí s tím, že 67 Ukrajinců se v prvním kole přihlásilo na maturitní obory, 66 na nematuritní. „Další kola přijímacích řízení běžela během prázdnin s ohledem na to, že někteří Ukrajinci opouštěli republiku a poté se vraceli zpět,“ popsala Eva Mertlová.

Ředitelé škol se tak počty příchozích Ukrajinců dozvěděli právě až 1. září.

Na Střední školu živnostenskou v Plané na Tachovsku nastoupilo do prvních ročníků sedm žáků. Ředitel plánské školy Josef Mára uvedl, že dle přihlášek mělo 1. září nastoupit šest dětí. „Nakonec jich přišlo pět a pak ještě další dvě,“ vypočítal ředitel a dodal, že čtyři z nich se přihlásily na obor švadlena, další na zedníka, skladníka a spojového mechanika.

Pivní slavnosti v Přešticích.
Pivní slavnosti v Přešticích lákaly davy lidí, pijí prý ale méně než dříve

Problém podle ředitele tkví v tom, že nově příchozí učni neumějí téměř češtinu a stydí se česky mluvit. „Využili jsme proto žáky, kteří už umějí česky a jednoho Ukrajince, který tu dlouhodobě pracuje, aby jim některé věci vysvětlili,“ sdělil Josef Mára.

Škola je podle něj ukrajinským učňům schopna zajistit odpolední doučování v češtině. „V případě, že by se přihlásil ještě někdo, tak ho budeme směrovat na obor švadlena, kde jsou už tři Ukrajinci. Do třídy bychom jim dali ukrajinsko-českého asistenta,“ popsal ředitel.

Méně příchozích než přihlášených studentů evidují také na plzeňské střední zdravotnické škole. „Na obor praktická sestra nastoupila čtyři ukrajinská děvčata,“ řekla ředitelka Ivana Křížová. Počáteční problémy na zdravotnické škole nezaznamenali. Potíže nezpůsobuje ani jazyková bariéra. „Máme na škole studenty z Ukrajiny, kteří v Čechách žijí už delší dobu a ti nám překládají,“ dodala ředitelka Křížová.

Jiří Krhut a Štěpán Kozub.
Festival Dej více Plzni pozval do Prazdroje Spejbla, Kozuba a Rottrovou

Na plzeňské základní školy mělo přijít 1400 Ukrajinců. Počet je však jen orientační, bude upřesněn během září. „V souvislosti s jejich vzděláváním většina našich škol navýšila kapacitu v režimu takzvaného zákona ‚Lex Ukrajina‘, který umožňuje na přechodnou dobu mimořádně využívat i prostory, jež nesplňují běžné hygienické požadavky,“ uvedla školská radní Lucie Kantorová. Zdůraznila, že se ale ve všech třídách podařilo udržet počet do 30 žáků.

„Město zřídilo také několik homogenních tříd pro děti z Ukrajiny. Čtyři fungují při Benešově základní škole jako její odloučené pracoviště. Jedna je v objektu TJ Slavoj a další tři v budově Západočeské univerzity v Sedláčkově ulici. Jedna homogenní třída pak patří pod 11. ZŠ v Baarově ulici v objektu ve Skupově ulici, který vlastní město Plzeň,“ doplnila radní Kantorová.