Senátní obvod 9• Je tvořen všemi plzeňskými obvody, s výjimkou Slovan, které patří do senátního obvodu 7.

Dosavadní senátoři:
Bohumil Kulhánek
(ODS) 1996-2002

Richard Sequens
(US-DEU) 2002-2008

Jiří Bis
(ČSSD) 2008-2014  

Jeden z nich ve funkci nahradí Jiřího Bise (ČSSD), který se ve svých 73 letech rozhodl už znovu o post senátora neusilovat.

Nejmladším kandidátem je 40letý politolog Ladislav Cabada (TOP 09), nejstarším křesťanský demokrat Petr Rybář, který letos oslaví 69. narozeniny.

Největší souboj se očekává mezi ředitelem Fakultní nemocnice Plzeň Václavem Šimánkem (ČSSD) a starostou Slovan Lumírem Aschen-brennerem (ODS), který jde do voleb za Koalici pro Plzeň. Podporují ho například i Svobodní či Konfederace politických vězňů Plzeň.

Václav Šimánek z Nezvěstic pracoval léta jako chirurg ve fakultní nemocnici, od letošního srpna jí šéfuje. V roce 2008 se stal krajským radním pro zdravotnictví, na tuto funkci chce rezignovat v prosinci. Je ženatý a má dvě děti.

Lumír Aschenbrenner je původní profesí ekonom, ale už od roku 1998 vede druhý plzeňský obvod. Je nejdéle sloužícím starostou městské části v novodobé historii Plzně. Je známým příznivcem bigbítu a blízko má k Tibetu a východním filosofiím.

Jednou ze dvou žen, která se chce stát senátorkou, je Miloslava Rutová (ANO 2011). Je předsedkyní hnutí v Plzni a pracuje jako speciální pedagožka, věnuje se kineziologii.

Kandidátem TOP 09 je nestraník Ladislav Cabada. Působí jako vysokoškolský pedagog na Metropolitní univerzitě v Plzni. Dříve vedl Filosofickou fakultu ZČU.

Komunista Karel Kvit kandiduje do Senátu už podruhé, v roce 2010 za obvod 7 Plzeň-jih neuspěl. V minulosti pracoval u Československých státních drah či v bankovním sektoru, momentálně je bezpečnostním pracovníkem.

Petr Rybář (KDU-ČSL) je zakladatelem Plzeňské banky, politik a starosta plzeňské jednoty Orla. Je ženatý s operní pěvkyní a hudební pedagožkou Lilkou Ročákovou, s níž má dvě dospělé děti.

Druhou ženou, která kandiduje do Senátu, je Jiřina Holotová (Úsvit). Déle než 15 let pracuje jako učitelka odborných předmětů a praktického vyučování na středních školách gastronomického a hotelového zaměření.

Michal Drabík je nestraník, který kandiduje za Alternativu pro Plzeň. Je bývalý politický vězeň a také bývalý člen ODS, který dnes poměry v této straně kritizuje.

Kandidáti fotí sami sebe

SelfieSelfie je typ autoportrétu, pořízeného z ruky 
pomocí digitálního fotoaparátu či chytrého telefonu.

• Deník všechny kandidáty do Senátu oslovil a požádal je, aby udělali tzv. selfie na svém oblíbeném místě v Plzni. Na vysvětlení, proč se zvěčnili právě zde, měl každý pouze 400 znaků. Všichni se s úkolem nakonec poprali a téměř všichni poslali správnou fotografii ´na první dobrou´.

• Jedním z prvních byl Lumír Aschenbrenner, jediný se vyfotil i s rodinou. Ladislav Cabada zase připojil poznámku, že pořízení selfie byl opravdu boj. Miloslava Rutová vtipkovala, zda Deníku po zveřejnění její fotografie neklesne náklad.

• Zajímavostí je, že šest z osmi kandidátů bydlí mimo senátní obvod, za nějž kandidují. Václav Šimánek je z Nezvěstic, Ladislav Cabada z Tlučné a Jiřina Holotová z Horní Bělé. Lumír Aschenbrenner, Miloslava Rutová i Karel Kvit jsou sice Plzeňané, ale bydlí na Slovanech, tedy v senátním obvodě č. 7, kde se tentokrát nevolí. Hlas pro sebe si tak budou moci vhodit pouze Petr Rybář a Michal Drabík, ostatní musí spoléhat na jiné.

close Lumír Aschenbrenner zoom_in ODS + KČ: Lumír Aschenbrenner

V pozadí lze po kratším pátrání nalézt kostel Nejsvětějšího jména Ježíš, důvěrně nazývaný U Ježíška. Zamiloval jsem se do něj, už když mu reálně hrozilo, že se stane ruinou, a láska mi vydržela dodnes. Nyní již zásluhou dobrých lidí patří mezi ozdoby Slovan a slouží kulturním, převážně dobročinným účelům. A protože k místům patří lidé, zvěčnil jsem svojí jednou rukou dlouhou před kostelíkem i svou rodinu.

close Miloslava Rutová zoom_in Miloslava Rutová - Ano 2011

Mé oblíbené místo? Tak tady ho vidíte – Pivovar Purkmistr v Černicích. Ne, že bych zde trávila celé dny, ale chodím sem velmi ráda. Hezky opravená Selská náves v Černicích, voňavé lípy, (kam se hrabe Chanel), fajn personál, (už mne znají) a hlavně skvělé pivo, (nejradši mám polotmavé). Beru s sebou i své studentky z kurzu, (všechny plnoleté) a vždy si to tu náramně užijeme.

close Václav Šimánek zoom_in Václav Šimánek – ČSSD

V roce 1988 po přijetí na lékařskou fakultu jsem jel s tátou na Lochotín. Tenkrát mi táta ukazoval areál nemocnice a říkal, že to bude špičkové pracoviště. No a pak jsem několik let chtěl právě v této nemocnici pracovat. Je to moje srdeční záležitost a vždycky jsem usiloval o to, aby byla na špičce, teď jí můžu pomoc jako senátor a tak to má být. Senátor má stejně jako lékař pomáhat.

close Karel Kvit zoom_in Karel Kvit - KSČM

Rád chodím do přírody okolo Plzně. Příroda je hezká, ať se projdeme v kterékoli části Plzně, v lesích okolo. Mnohdy však narazíme na nepořádek, černou skládku. Takto si sami kazíme naši přírodu, kazíme si svoje životní prostředí. V této oblasti musíme my všichni ještě udělat mnoho, výchovou počínaje a realizací konče.

close Jiřina Holotová zoom_in Jiřina Holotová - 
Úsvit přímé demokracie

Lochotínský amfiteátr. Mám velikou radost, že tohle krásné místo bude opět důstojným dějištěm kultury v Plzni. Kolik úžasných koncertů jsem tu zažila, ani nepočítám, od Dvorany po Metalfest. Jsme spolu s přítelem především rockoví fanoušci a nenecháme si ujít takřka žádnou akci. Pravda, při posledním koncertu Lucie to tu bylo tak trochu už o zdraví. Ještě bych Plzni přála koncertní halu s dobrou akustikou.

close Petr Rybář zoom_in Petr Rybář - KDU-ČSL

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla je příčinou mého života v Plzni. V roce 1973 získala moje manželka Lilka Ročáková angažmá v plzeňské opeře. Kvůli mým politickým „škraloupům" z roku 1968 nesměla být přijata do Národního divadla v Praze. Po narození druhého dítěte jsme rodinnou situaci museli řešit, tak jsme se odstěhovali do Plzně. Nikdy jsme nelitovali, protože se nám oběma v Plzni dařilo dobře.

close Ladislav Cabada zoom_in Ladislav Cabada – TOP 09

K Sedláčkově ulici mám zvláštní vztah. V roce 1999 jsem právě tady začínal svou akademickou kariéru v Plzni. Postupně jsem za patnáct let vystřídal několik adres (popisná čísla 31, 15 a 38), vedle pracoven a učeben byly samozřejmě důležité i restaurace tzv. vítězného oblouku (roh s Riegrovou ulicí). O kousek dál v Solní jsme měli svatební hostinu. Plzeň je pro mne svázaná právě s tímto koutem.

close Michal Drabík zoom_in Michal Drabík – Alternativa pro Plzeň

Vyfotil jsem se před svým bydlištěm nedaleko OC Plaza. Tento barák jsem chtěl po revoluci koupit, ale byl městu ukraden. Původní majitel po roce 1948 emigroval do Anglie, ale v 80. letech byl komunisty vyplacen. To věděli vládci po roce 1989 a zmanipulovali celý systém a kradli. Tímto případem i průběhem restitucí v Plzni se kromě mě a Reportérů ČT zabýval i Plzeňský deník. Volby jsou tajné.