Speciální návštěvnický pas bude nově provádět turisty po šestnácti chráněných územích v celé republice. Projekt připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s národními parky a jeho smyslem je přimět turisty k tomu, aby nenavštěvovali stále stejné přírodní památky, ale poznávali i jiná místa. V západních Čechách nasměruje zájemce nejen na Šumavu, ale také do Českého lesa či Slavkovského lesa.

„Pasem chceme lidem ukázat, že se mohou vypravit také do jiných, často opomíjených oblastí,“ sdělil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. „Na Šumavě se meziročně zvyšuje návštěvnost o deset až patnáct procent, návštěvnost Jezerní slati byla v roce 2015 kolem 90 tisíc, loni už to ale bylo 190 tisíc lidí. Neznamená to tedy, že bychom chtěli turisty ze Šumavy vystrnadit, ale pomocí turistického pasu bychom rádi rozptýlili návštěvnost mezi ostatní národní parky a chráněné krajinné oblasti,“ vysvětlil Dvořák.

Návštěvnický pas je brožurka, do které turisté budou sbírat razítka z daných míst a následně za ně obdrží odměny. „Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět návštěvnických středisek národních parků nebo Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Na ty, kteří proputují všech šestnáct, čeká překvapení,“ informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová. „Zájemci si mohou pas vyzvednout v informačních centrech ve všech čtyřech národních parcích a dvanácti chráněných krajinných oblastech,“ dodala Šůlová. V Plzeňském kraji ho lidé zdarma získají v Klenčí pod Čerchovem a v návštěvnických centrech a informačních střediscích Správy NP a CHKO Šumava.

Pas je turistickou novinkou, a proto není zatím jasné, jaký o něj bude zájem. „Ještě jsme žádný nevydali, ale jsme teprve na začátku sezóny,“ sdělila Marie Kobesová z klenečského Domu přírody Českého lesa. V informačním centru v Srní už ale pár pasů vystavili. „Projekt nedávno začal, více se rozjede v létě,“ řekl Roman Žaloudek z Návštěvnického centra v Srní.