Letošní městské slavnosti dominoval sobotní historický průvod, ve kterém procházeli šermíři, kejklíři, ale také živé symboly znaku města Plzně. Kromě dvouhrbého velblouda byl součástí velkolepého průvodu i Rudolf II. Letos tomu je totiž přesně 420 let, co byla Plzeň sídlem císaře Rudolfa II. Ten musel kvůli morové epidemii uprchnout s celým dvorem z Prahy do Plzně, odkud po několik měsíců vládl.

„Dnes tu děláme stráž Rudolfu II., naše skupina čítá osm lidí. Předvádíme také ukázky šermu, kterému se náš spolek Český lev věnuje ve volném čase. Šermujeme bohužel jen jednou týdně, protože všichni ze spolku už mají rodiny, takže na šerm nezbývá mnoho času,“ uvedl František Staněk z Plzně.

Hot Rod Dragstrip Contest na letišti ve Lhotě
PODÍVEJTE SE: Letiště ve Lhotě se vrátilo do amerických 60. a 70. let

„Průvod se nám moc líbil. Já už jsem ho viděla po několikáté, takže jsem věděla, že je nejlepší jít od Mansfelda, kde průvod začínal, rovnou na náměstí, abychom ho potom viděli celý zepředu, když vchází do Smetanovy ulice. Krásní byli Mexičané, ale i Slováci a děti, které zpívaly,“ popsala své dojmy Plzeňanka Eva Maříková.

Historický víkend se v Plzni koná od roku 1995. Sobotní program vyvrcholil tak, jako každý rok, rejem strašidel, která se pak vydala na tradiční noční průvod městem.

Hejtman ocenil sociální pracovníky.
Kraj ocenil sociální pracovníky