„Mikuláš, ztratil plášť, Mikuláška sukni… teto, nevím, jak je to dál! Musíme vystoupit?!“ volal zděšeně ve voze devítiletý Jonáš. Stejně jako desítky dalších dětí se přišel čertům, Mikulášovi i andělovi se zlatou hvězdou pochlubit básničkou i tím, že sekal skoro celý rok latinu a zaslouží si pytlík dobrot, které v trolejbusu rozdávali.

Vystoupit nemusel. Holčička Daniela, která stála ve frontě za ním, mu poradila. „Hledali, nenašli, byli oba smutní!“ vysypala z rukávu. Jonášek se hned uklidnil a hrdinně postupoval frontou v uličce trolejbusu směrem k pekelníkům. Dva hroziví čerti totiž žádné dítě k Mikuláši sedícímu na jedné z trolejbusových sedaček bez básničky nepustili. Nakonec se ukázalo, že šlo o umouněná dobrotiska. „Tvrdíš, že jsi nezlobil, hm. A do školy vstáváš ráno rád?“ vyzvídal jeden z pekelníků. Následovalo poněkud nepřesvědčivé přikývnutí. Čert se s ním spokojil a cesta k Mikuláši už byla otevřená.

Mikulášský trolejbus vypravují lidé ze Společnosti pro veřejnou dopravu Škoda bus clubu v Plzni každoročně a děti se na něj vždycky těší. Balíčky s doborotami vždycky přichystá doubravecká radnice. „Letos se akce mimořádně povedla. Vloni přišlo kolem 400 dětí a to už bylo skoro moc,“ přiznal jeden z organizátorů Miroslav Klas. Fronta na Mikuláše už totiž skoro připomínala supermaket.

Další pekelníci si přišli s dětmi zasoutěžit na plzeňské náměstí Republiky, kde jim z pódia rozdávali laskominy. Děti s rodiči náměstí téměř zaplnili a nakupovali také na místních vánočních trzích. Čerti se ukázali i v Techmánii, kde se dokonce pustili do pokusů a dětem ukázali, jak jde z obyčejného vysavače vyrobit raketa. Část nebeské výpravy s Mikulášem zavítala také do Muzea loutek.