Žijí v permanentním napětí a ohrožení. Jejich příbuzní jsou mučeni, nebo dokonce zabíjeni kvůli svému náboženskému přesvědčení. Řeč je o křesťanech v Sýrii, kteří prchají ze své země kvůli Islámskému státu. Právě těmto lidem by mohla plzeňská diecéze pomoci. Zatím se hovoří o čtyřiceti dospělých lidech s dětmi, již by na západ Čech mohli přijít.

Katoličtí biskupové českých a moravských diecézí a členové předsednictva Ekumenické rady církví (ERC) vydali prohlášení, v němž nabídli vládě ČR pomoc právě s migranty nacházejícími se v ohrožení života.

„Vnímáme naléhavost potřeby solidarity s oběťmi válek a náboženské nenávisti, ale zároveň i obavy naší společnosti plynoucí ze současného přílivu migrantů do Evropy," stojí v dokumentu. Jeho iniciátoři zároveň vyzývají vládu, aby se postavila k problematice s rozhodností, a nabízejí aktivní pomoc: „Vyzveme naše farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami i za spolupráce s lokálními charitami a diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů."

Setkání na Velehradě se účastnil také plzeňský biskup František Radkovský, jenž ohledně záležitosti už komunikoval s ředitelem Diecézní charity Plzeň Jiřím Lodrem. „Jsou ochotni pomoci. První krok by měla ale učinit vláda, která řekne, že máme možnost sem přijmout tyto lidi, a přerozdělí je. Určitě je potřeba vzájemně spolupracovat," míní biskup.

Čtyřem desítkám dospělých s dětmi v případě příchodu na západ Čech může Diecézní charita Plzeň kromě odborného poradenství zajistit také oblečení i jídlo. „Co se týče odborné práce, jsme schopni jim zajistit tlumočení, jazykové kurzy, doprovázení na úřady nebo k lékaři," vyjmenoval ředitel Lodr. Diecézní charita Plzeň však nemá dostatek ubytovacích prostor, kam by skupinu utečenců ubytovala.

Prostory, kde by pronásledovaní dočasně získali zázemí, údajně nedisponuje ani město Plzeň.

„V otázce této uprchlické vlny ještě jednání neproběhla. Čekáme na případné oslovení ze strany Ministerstva vnitra. My se do toho můžeme zapojit jako statutární město. Místo pro takovou skupinu lidí nemáme, musely by se přenastavit podmínky, " konstatovala vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu Alena Hynková.

Jestliže by Ministerstvo vnitra dalo pokyn poskytnout ubytování třeba v městských bytech, vyvstala by otázka, kdo ho finančně zajistí. Pravděpodobně by peníze poskytlo právě Ministerstvo vnitra ČR.

Jistým řešením by pak rovněž mohlo být vytvoření zázemí pro migranty přímo v rodinách farnosti. „V takovém případě je důležité informovat a přesvědčit lidi v dané obci. Když uprchlíci přijdou k někomu do rodiny, všichni sousedi okolo se mohou vzbouřit, protože se budou bát a ptát se, proč je tam vlastně má," doplnil plzeňský biskup.

Zároveň s tím dodal, že ne ve všech případech bude možné syrské křesťany vzít přímo do rodiny: „Někde bude nutné připravit dům, který farnost nemá, ale obec třeba ano. Ovšem tu další péči pak budou ochotni dodat křesťani z charity a diakonie. Jsou to lidé mající dlouhodobé zkušenosti a s cizinci umějí jednat." Podle jeho názoru se jedná teprve o začátek iniciativy, která musí mít pokračování. „Věřím, že i vláda bude v tomto spolupracovat, protože je řídícím orgánem, ale potřebuje k tomu ty, kteří jsou ochotni a umějí to dělat," dodal.

Změn by se pravděpodobně dočkala také Poradna pro cizince a uprchlíky fungují právě pod Diecézní charitou Plzeň. „Museli bychom zvýšit kapacitu a rovněž zvednout počet pracovníků o jednoho až dva," doplnil ředitel zařízení Lodr.

Česká republika chce do roku 2017 přijmout 1500 běženců. V návrhu, na němž se vláda ve středu domluvila, je uvedeno, že 1100 lidí bude z prostoru Evropské unie, 400 mimo prostor EU, kteří jsou v uprchlických táborech, především v Jordánsku, Kurdistánu a Sýrii.