Cenu Thálie za mimořádný ženský herecký výkon v kategorii muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr získala v sobotu večer v pražském Národním divadle teprve třiadvacetiletá muzikálová herečka Karolina Gudasová, dcera slavného hokejisty Lea Gudase, která působí v plzeňském divadle. Gudasová se stala dosud nejmladší umělkyní, která toto prestižní ocenění převzala.

Gudasová byla oceněna za roli čtrnáctileté Wendly Bergmannové v muzikálu Probuzení jara, který měl premiéru loňského 
31. května na Malé scéně plzeňského Nového divadla.

"Hrozně moc děkuji. Děkuji své rodině za obrovskou podporu. Děkuji Divadlu Josefa Kajetána Tyla za neuvěřitelnou příležitost v Probuzení jara. Děkuji Romanu Meluzínovi (režisér představení, pozn. red.). Děkuji do Semaforu Jitce s Jirkou, protože bez nich bych tady určitě nestála. A moc děkuji svým kolegům, kamarádům a všem, kteří mě mají rádi a podporují mě. Děkuji, je to krásné," pronesla Gudasová na půdě Národního divadla poté, co převzala ocenění.

Skleněnou sošku mladé herečce předal loňský vítěz Ceny Thálie Tomáš Savka a ředitelka Nadace Život umělce Dagmar Hrnčířová.

Psychologicky náročná role

Americký poprockový muzikál Probuzení jara libretisty Stevena Satera a skladatele Duncana Sheika v Plzni zrežíroval umělecký šéf souboru Roman Meluzín a hudebně jej nastudoval Jiří Petrdlík. Probuzení jara vypráví příběh skupiny mladých lidí na sklonku 19. století. Odkrývá jejich problémy, ambice, touhy, frustrace, předsudky 
i sexualitu jako takovou včetně prvních erotických zážitků. „Má role je hodně psychologicky náročná," svěřila se Gudasová. Není divu, Wendla je čtrnáctiletá školačka, která se zamiluje a otěhotní. Nakonec jde na potrat a umírá.

close V muzikálu Probuzení jara ztvárňuje Karolina Gudasová (vlevo) Wendlu Bergmannovou. Na snímku se Stanislavou Topinkovou-Fořtovou v roli Wendliny matky. zoom_in

"Wendla Bergmannová je čtrnáctiletá holka, která vyrůstá na sklonku 19. století, v době, kdy je všechno zcenzurované a sex je tabu. Celý příběh je opravdu velmi dramatický. Sice to končí smutně, ale velmi pozitivní je, že dospělí si uvědomí, jaké udělali chyby. V tom je to poučné," řekla o roli Gudasová.

Herečka dnes žije v Praze, málokdo však ví, že se narodila v německém Mnichově, kde tehdy její otec Leo Gudas hrál hokej. Legendární obránce, který hrál na pěti světových šampionátech i na olympiádě, přivedl svou dceru ke krasobruslení. Na ledě byl odjakživa jako doma i Karolinin o dva roky starší bratr Radko, který dnes válí v NHL. Když se rodina vrátila do Čech, konkrétně do Berouna, Karolina vyměnila brusle za piškoty a začala tancovat. Na gymnáziu přibyly ještě hodiny zpěvu, a Karolina se tak stále více ubírala uměleckým směrem. Do divadelního světa vstoupila v roce 2010. Tehdy ji objevil Jiří Suchý a mladá herečka se objevila v Semaforu. Její další kroky vedly do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se vedle Probuzení jara objevuje v dalších muzikálech jako Kočky nebo Hello Dolly.

Herecká asociace na výroční ceny za mimořádné jevištní výkony v roce 2015 nominovala celkem 24 herců, tanečníků a operních pěvců z 15 divadel a společností. Ceny Thálie byly udělovány už potřiadvacáté. Více o tom čtěte zde.