Autor trilogie Alanova válka, jež vyšla i česky, do Plzně přijede v úterý díky projektu Meeting Literature. V Galerii Evropského domu zahájí výstavu Alanovy války, bude besedovat, rozdávat autogramy a představí rovněž třicetiminutový film Vzpomínka na Alana.
Alan, Alan, Alan… Kdo že to vlastně je? Fiktivní postava? Kdepak. Hlavní hrdina Guibertových komiksů opravdu žil, byl jeho dobrým přítelem a jmenoval se Alan Ingram Cope. Guibert jeho vzpomínky zachytil, a tak, ačkoliv opravdový Alan zemřel před šestnácti lety, ten komiksový žije dál.
„Emmanuel Guibert zpracovává v různých komiksových stylech různá historická i současná témata. Debutoval v roce 1992 albem Brune, v němž zachytil vzestup nacismu v Německu. Českým čtenářům se poprvé představil v roce 2010 právě prvním dílem Alanovy války. V témže roce byl také hostem na KomiksFESTu. Tak u nás odstartovala série vydávání jeho děl," představuje autora Katarina Horňáčková z Francouzského Institutu v Praze.
V Alanových příbězích se čtenář nedočká velkolepých ani hrdinských činů. Guibert válku líčí dokumentární formou, pohledem obyčejného člověka. Hlavní hrdina, stejně jako Alan Ingram Cole, projde Evropou od vylodění v Normandii až do Československa. Je mezi vojáky, kteří osvobodili Plzeň, a dokonce je také členem skupiny, jež podnikla takzvanou Misi Velichovky.
Vojáci tehdy s kolonou vozů vyjeli 200 kilometrů za demarkační linii, aby v lázních Velichovky u Náchoda předali polnímu maršálu Ferdinandu Schörnerovi, veliteli armády Střed, kapitulaci podepsanou 7. 5. 1945 v Remeši. „Emmanuel Guibert si příští týden tuto Alanovu cestu zopakuje. Pojede ve stejný den, ve stejném voze i v uniformě," dodala Vlasta Kapsová ze Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
Vernisáž výstavy se bude konat 5. května v 18:00 hodin.
Projekt Meeting Literature pořádají Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a Francouzský Institut v v Praze za podpory Plzně 2015.