„Do budovy zatéká, v březnu nám vybouchly oba koksové kotle. Jeden se sice podařilo provizorně opravit, příští zimu ale už neutáhne,“ přiznala Václava Sporková, ředitelka Espritu, městské příspěvkové organizace, která Peklo spravuje. Náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD) připustila, že pokud se nepodaří sehnat peníze na rekonstrukci Pekla, je ve hře i varianta vrátit objekt státu, který jej městu před lety přenechal. „Chceme znovu prověřit všechny možnosti čerpání dotací,“ prohlásila Herinková. Jenže šéf Útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš vidí možnosti bledě. „Peníze z ROP určené na obnovu památek jsou vyčerpány a možnost usilovat o finance přes ministerstvo pro místní rozvoj není také příliš reálná. Týká se totiž jen národních památek,“ prohlásil Beneš s tím, že jiné šance nevidí. Peklo je totiž památkově chráněné jen z části a tuto podmínku nesplňuje.

Platit rekonstrukci Pekla z městské kasy nebo z úvěru bez toho, že by bylo jasno o dalším využití budovy pro konkrétní účely, je vyloučené i podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD). „Osobně se ale ještě nevzdávám možnosti využít jej pro novou galerii, kterou má stavět kraj U Zvonu. „Je to jen můj osobní názor, ale možná by se šlo s krajem domluvit,“ míní Zrzavecký. Možnost uvažovat v Pekle o galerii znovu navrhl při minulém jednání zastupitelů i bývalý plzeňský primátor Pavel Rödl (Občané.cz). Současný primátor Martin Baxa (ODS) je ale zásadně proti a argumentuje studií, která doporučila jako nejvhodnější místo pro budoucí obrazárnu právě prostor U Zvonu. „Budovat galerii v Pekle nechceme,“ řekl Baxa.

Peklo spravuje městská příspěvková organizce Esprit. „Vlastně funguje zejména kvůli Peklu,“ připustila Herinková. Provoz Espritu stojí město ročně kolem pěti milionů korun a většina propadne do Pekla. „Záplatujeme, co se dá,“ přiznala Sporková. Tvrdí ale, že o pronájmy Pekla je v Plzni zájem. „Právě nyní jsme vytíženi až na sto procent, každý den je tu nějaká akce,“ uvedla ředitelka. Velký zájem je o maturitní plesy, protože tu vycházejí levněji než v ostatních plzeňských sálech. Vyhlášená je i výborná akustika ve velkém sále, kde se pořádají koncerty.

Samostatnou kapitolou je Muzeum generála Pattona, které v Pekle sídlí. „Jsou tu na základě bezplatné výpůjčky schválené radnicí. Platí si jen energie,“ uvedla Sporková. Patton Memorial Pilsen spravuje Americké centrum Plzeň a jeho šéf Vladimír Pálek doufá, že se podaří dotáhnout do konce stěhování na Klatovskou třídu 19. „Na rekonstrukci objektu máme pravomocné stavební povolení, ale vyprší už letos v srpnu,“ uvedl Pálek. Také na opravu chybějí desítky milionů korun.