„Bylo jim asi dvanáct. Prý našli náboj kdesi na půdě a chtěli ho prodat. Vůbec si zřejmě neuvědomili, jak je nebezpečný a může kdykoliv explodovat,“ vzpomíná na chvilky těsně před otevřením restaurace, do níž kluci náboj přinesli. Výbušninu jim nakonec odebral, opatrně položil na stůl, nálezce vyvedl z hospody ven a zavolal policisty.
Náboj podle něj pochází z padesátých nebo šedesátých let. „Byl to český protiletadlový náboj ráže 30 mm s tříštivotrhavou střelou, ostrý a schopný exploze,“ vysvětluje Kindl. Dodává, že protože byl náboj zrezivělý, jeho nebezpečnost se ještě zvýšila. Kdyby prý explodoval, rozletěly by se střepiny do okolí až padesáti metrů a hlavice náboje má navíc schopnost odletět několik set metrů a poté samostatně vybuchnout. „Nechci ani domyslet, co by se mohlo stát, kdyby ho kluci přinesli do plné hospody, případně třeba hodili do ohně nebo se v něm rýpali,“ dodává šéf ACW Saloonu. A proč si malí nálezci vybrali právě jeho hospodu? Odpověď je jednoduchá. Každý v Plzni ho zná nejen jako majitele vojenské restaurace v Kollárově ulici, ale také jako velitele millitary klubu 2. pěší divize Indian Head a nadšeného fandu historie druhé světové války. „Stává se často, že lidé do Saloonu přinášejí třeba kusy uniforem, vojenské torny či pásky, ale ostrý náboj jsem tu měl poprvé a pevně doufám, že naposledy,“ uzavírá nezáviděníhodný příběh Michal Kindl.
Policisté okamžitě místo uzavřeli páskami. Munici si odvezl pyrotechnik. „Náboj projde odbornou expertizou. Zda se mladíci dopustili trestného činu či přestupku, zatím není jasné. Policisté zatím jejich jednání nekvalifikovali,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hábrová.