Do jedné z hal v bývalém dopravním depu v Cukrovarské ulici se nastěhují roboti a místo na dvoře, kde kdysi parkovaly autobusy, se změní na prostor pro leteckou školu. Začnou tu létat tzv. drony, tedy bezpilotní letadélka řízená na dálku.
Jde o projekt Správy informačních technologií města Plzně (SIT), které dala radnice jednu z dopravních hal do výpůjčky. „Centrum robotiky bychom chtěli spustit od ledna 2016, nabídneme kolem 20 atraktivních kroužků a aktivit pro veřejnost," uvedl ředitel SIT Luděk Šantora.
Do prostor město investuje asi milion korun, bude platit také lektory jednotlivých kroužků. Cílem centra je podpořit a rozvíjet technické a přírodovědné znalosti dětí, a to zejména v oblastech konstrukce, strojírenství, elektrotechnika, robotika, informační technologie. Lektoři se budou současně snažit podchytit talenty z řad dětí a jim se individuálně věnovat.
V kurzech se děti seznámí se základy robotiky, k dispozici budou mít například 3D tiskárny, na nichž si vytisknou kus stroje, v dílnách si pak vyrobí například podvozek ze dřeva, na nějž namontují řídicí jednotky, pomocí jednoduchého programování začnou stroj ovládat.
Součástí haly jsou i montážní šachty, jednu z nich chce SIT zaplnit vodou, účastníci kurzů si díky tomu otestují fungování robotů pod vodou.
„Je to způsob, jak rozvíjet u dětí a mladých lidí vztah k moderním technologiím, což se jim v životě určitě bude hodit," uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Dodal, že se plánuje také užší spolupráce s Masarykovou základní školou, jež se chce začít profilovat jako technická a prostory haly i lektory bude využívat v dopoledních hodinách.
SIT už provozuje Dům digitálních dovedností, což je volnočasové centrum zaměřené na vzdělávání s nejnovějšími informačními technologiemi. Vzniklo před rokem v objektu bývalého Amerického centra v Dominikánské ulici, aktuálně nabízí kolem 50 kurzů pro veřejnost.