Organizátoři akce, kterou pořádá Západočeská univerzita v Plzni (ZČU), však pro letošní jubilejní 10. ročník vedle tradičních výstav připravili i některé novinky.

Program akce je rozdělen na dvě části. Od 8. do 10. září mohou zájemci prozkoumat univerzitní laboratoře na Borech. Úplně poprvé tady například mladí návštěvníci uvidí, jak vzniká formule. „S kostrounem Hubertem zase zjistí, kolik mají v těle kostí a proč se některým lámou snadněji než ostatním," uvedla za organizátory Dnů vědy a techniky Světlana Tomiczková. Velkým lákadlem pro mladé jsou rovněž chemické pokusy nebo dálkově ovládaná vzducholoď snímající borský kampus zabudovanou kamerou. Na expozice, jež jsou určeny žákům základních a středních škol, je potřeba dopředu se přihlásit na webových stránkách www.dnyvedy.zcu.cz. Zde je také kompletní program.

Od pátku do soboty září se věda přesune přímo do centra města, kde si příchozí mohou vybrat ze 33 expozic. Na náměstí Republiky se představí například virtuální dvojník, lidé mohou obdivovat modely robotů, vyrobit si elektřinu na spiningovém kole. Odborníci ze ZČU zasvětí návštěvníky i do tajů geomatiky nebo fyziky. „Další letošní novinkou je i expozice, díky níž lidé zjistí, jak zasahuje fyzika do každodenního života. V improvizovaném bytě, který postavíme u Západočeského muzea, se třeba dozvědí, jak funguje odpad v umyvadle, mikrovlnná trouba nebo vysavač," doplnila Tomiczková.

Na letošním jubilejním 10. ročníku Dnů vědy a techniky se podílí stovky lidí ze ZČU. Přibližně dvě stě vědců i studentů univerzity je pak přímo v terénu. Cílem akce je podle rektora plzeňské univerzity Miroslava Holečka atraktivně představit vědu a rovněž přilákat mladé ke studiu technických oborů. Podle jeho názoru patří technické i přírodovědné obory ve školách mezi strašáky. „Přitom existuje mnoho způsobů, jak pro ně mladé lidi nadchnout už od dětství, a ukázat jim, že mohou být i zábavné," doplnil.

Rozpočet akce, kterou si minulý rok nenechalo ujít zhruba 20 tisíc zájemců, činí asi dva miliony korun. Největší finanční injekce putuje na ZČU z města a Plzeňského kraje.