Dnes jsme opravili nabíječku na akuvrtačku, dětské kolo, na kterém jsme seřídili brzdy a volnoběh nebo vyměnili baterii v mobilním telefonu,“ popsal vedoucí centra kreativního podnikání plzeňského DEPO2015 František Švarc, který v sobotu v rámci akce Fest Čistá Plzeň zdarma opravoval lidem staré spotřebiče.

„Dokážeme opravit téměř všechno, je to hlavně o dostupnosti součástek. Když je seženeme, zákazníci si za ně zaplatí v řádech desítek korun,“ vysvětloval.

„Nyní opravujeme staré rádio, které chrastí,“ komentoval Švarc. „Stačí vyčistit potenciometr na hlasitost a je hotovo,“ dodal. Majitelkou rádia je paní Jana z Plzně, která měla z opraveného spotřebiče ohromnou radost. „Zatím se nikdy neporouchalo, trošku ale chrčel knoflík na hlasitost, je skvělé, že jej hoši dokázali spravit,“ reagovala nadšeně Plzeňanka, která jej poslouchá už téměř čtyřicet let.

„Koupili jsme ho s manželem v roce 1981 v Mnichově, když jsme byli za bývalého režimu poprvé a naposledy v zahraničí. Projížděli jsme Alpy,“ vyprávěla žena.

Ani mobilní telefony nebyl problém opravit. „Dokáži spravit staré i nové mobily. Kupodivu je větší oříšek dát dohromady starý telefon,“ poznamenal opravář Jakub Fišer.

Podle Švarce je v dnešní době největší problém právě v součástkách. „Už nevydrží tolik, co dříve. Jsou dimenzované tak, aby si lidé museli kupovat nové,“ uzavřel s tím, že po Novém roce bude opravnu pro veřejnost pořádat každý měsíc.

Návštěvníci Festu Čistá Plzeň si také například mohli vyrobit sliz nebo kopací míček z platové drti, prohlédnout si svozovou techniku, areál Čisté Plzně nebo spalovny v Chotíkově.