Příkladem je dnešní schůze zastupitelstva, která by měla rozhodnout například o stavbě nového plzeňského divadla nebo o tom, zda bude na Americké třídě v prostorách u mrakodrapu vybudován kruhový objezd. Na pořad se dostane ještě archeologický průzkum na náměstí Republiky nebo překrytí historické studny na náměstí skleněnou deskou. Ani jeden z těchto bodů však není zařazen do řádného programu.
„Nesmírně mi to vadí. Na nějaké rozmýšlení už není v jednací síni čas,“ kritizuje postup radnice zastupitel Jiří Liška (ČSSD). Bouří se však i ostatní, například František Hrubeš z KSČM. Podle Jiřího Kšandy z organizačního odboru magistrátu mají jedinou možnost: program jednání zastupitelstva neschválit. „Podle zákona o obcích musejí být jednotlivé body programu zveřejněny deset dnů před jednáním. Mimořádné věci ale mohou politici přinášet podle jednacího řádu, který si sami schválili, rovnou na jednání. Pokud je ostatní nechtějí projednávat kvůli nedostatku času na jejich prostudování, mohou si přímo na místě odhlasovat, že je stahují z programu,“ vysvětlil Kšanda. To se však běžně neděje.
Náměstek primátora Jiří Uhlík (ODS) omlouvá předkládání na poslední chvíli blížícími se dvouměsíčními prázdninami, kdy zastupitelé nezasedají. „Například rozhodnutí, zda archeologům schválíme dalších 1,5 milionu korun na rozšířený průzkum náměstí, nesnese odkladu,“ řekl Uhlík. V případě stavby nového divadla, které předkládá náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS), jde podle něj o notoricky známé věci, se kterými jsou dávno seznámeni. Do zastupitelstva jde rozhodnutí v několika variantách a klub ODS si už odsouhlasil závazné hlasování. Podle něj by všichni zastupitelé za tuto stranu měli zvednout ruku pro variantu postavit v Jízdecké ulici novou budovu v případě, že město se bude podílet na stavbě částkou do 200 milionů korun a zbytek dokáže sehnat od státu nebo jinde.