„Vedení Divadla J. K. Tyla zvážilo žádost pana Bronislava Kotiše o setrvání v pracovním poměru a rozhodlo se této žádosti vyhovět," oznámila mluvčí divadla Eva Ichová.

Kotiš, který nyní natáčí v jižních Čechách se o této změně postoje dozvěděl až včera. Jednání totiž probíhalo bez něj – jen mezi ředitelem divadla Iljou Rackem a odboráři. Podle nich totiž šéf muzikálu a operety Roman Meluzín měl Kotišovi rozhodnutí o neprodloužení smlouvy oznámit dřív. „Podle kolektivní smlouvy jsem to měl mít písemně do konce března," řekl Deníku Kotiš.

O výpovědi se ale dozvěděl až koncem května, po svém návratu z nemocenské po pracovním úrazu (natrhl si lýtkový sval při generálce muzikálu Producenti). Meluzín Deníku už dříve řekl, že důvody neprodloužení smlouvy jsou přísně uměleckého charakteru. Mezi herci i zaměstnanci divadla se však dlouhodobě mluví o sporech mezi Meluzínem a některými členy souboru. Vadily údajně i Kotišovy aktivity mimo DJKT.

Článek o Kotišově výpovědi najdete ZDE.

Podle odborářů už měl mít Kotiš také dávno smlouvu na dobu neurčitou, v Plzni už hraje šestnáct let – až dosud mu byla vždy na několik let prodlužována. Zda mu nyní divadlo pracovní poměr na dobu neurčitou opravdu nabídne, herec ještě neví. „Všechno je to otázkou dalšího jednání," dodal Kotiš. Přiznal však jisté obavy z další spolupráce s Meluzínem, ještě na úterním jednání šéf souboru na výpovědi trval. O dva dny později Ilja Racek rozhodnutí změnil.

Za divadelního Čochtana z Divotvorného hrnce či ředitele věznice z Polibku pavoučí ženy se postavily desítky lidí, kteří kontaktují jak Deník, tak vedení divadla i města.

Kotiš, pro nějž je včerejší postoj divadla překvapením, si ale mezitím nasmlouval další závazky. „Najisto jsem počítal s tím, že jsem bez práce, proto jsem se domluvil s několika divadly na hostování," poznamenal. Stále tedy existuje možnost, že se s Divadlem J. K. Tyla nakonec nedomluví, předem o ní ale Kotiš neuvažuje.