Nakonec však na povrch vyplavala zpráva, že kvůli novému divadlu zmizí část cyklostezky od pošty v Solní k obchodnímu centru Plaza. Ta tudy v současnosti vede, realizace divadla s ní ale vůbec nepočítá. Zrzavecký přiznal, že ho tato zpráva zaskočila.

„Původně měla stezka zůstat a byla to i naše podmínka. Teď byla ale bez náhrady zrušena, v projektové dokumentaci k divadlu už není,“ potvrdila včera Pavla Dyntarová ze Správy veřejného statku. O jejím zrušení rozhodly úřady v minulých dnech. „Zástupci vedení města a dotčených úřadů prý měly obavu ze střetů mezi cyklisty a lidmi, kteří půjdou od taxíků do divadla,“ vysvětluje důvody Dyntarová. O všem už je podle ní rozhodnuto, a pokud někdo diskuzi znovu neotevře, část cyklostezky směrem na Stříbro bude opravdu chybět.

Už v minulosti se tomuto kroku snažili zabránit členové sdružení Plzeňsko na kole, zatím se to ale nepovedlo. „Pokud by opravdu tahle stezka zmizela, vznikla by díra na trase Praha – Paříž. A to bychom si pak mohli trhnout slušnou mezinárodní ostudu,“ varuje místopředsedkyně sdružení a cykloprůvodkyně Radka Žáková. Ta navíc navrhuje řešení v podobě doplňujícího dopravního značení. „Pak by třeba od šesti do sedmi, kdy většinou začíná představení, museli u divadla cyklisté z kola sesedat,“ radí Žáková.

Chybí stojany na kola

Zda se bude město jejím návrhem zabývat, není jisté, dosud prý chyběla vůle. Podle Dyntarové zatím ještě čas na změnu dokumentace je. „Je to pro mě úplně nová informace, určitě se na to ještě podíváme,“ slíbil ekonomický náměstek Zrzavecký, který také slíbil cyklistům finanční podporu. V jaké výši a z čeho chce brát, však neupřesnil. Cyklodoprava totiž v městském rozpočtu samostatnou položku nemá. „Doufám, že nezůstane jen u slov. Víme, jak to u politiků chodí,“ podotkla následně Žáková.

Podle cykloprůvodkyně jsou velkým problémem například chybějící stojany na kola u divadel, muzeí nebo obchodních center. „Nejsou ani u nově vznikajících obchodů v ulici U Prazdroje,“ upřesňuje Žáková. Podle Dyntarové však město nemůže investorům instalaci stojanů nařídit. „Problém je také využívání. U dětských hřišť nebo Škoda Sport parku Plzeň fungují dobře, tam lidé na svá kola vidí. Ale třeba u pošty téměř nikdo kolo nenechá. Lidé mají strach z krádeže,“ upozorňuje Pavla Dyntarová.