Česká premiéra díla skladatelky Jeanine Tesori a libretistky Lisy Kron o blízkém, ale složitém vztahu dcery a otce se odehraje od 19 hodin na Malé scéně DJKT.

Grafický román Fun Home vyšel v roce 2006 a kritiku i čtenáře zaujal ilustracemi i doprovodným textem. „Muzikál Fun Home zaujme všechny diváky, kteří mají rádi dramatické komorní příběhy. Autorky muzikálové adaptace díky chytře a citlivě propojené hudbě, textům písní a dialogům poskytly velmi působivý a emotivní pohled do života rodiny Bechdelových, jenž nám s velkou otevřeností odhaluje hlavní hrdinka Alison – tedy vlastně autorka původního komiksu,“ přibližuje dílo dramaturg Pavel Bár, který jej také přirovnává k v Plzni známému a oblíbenému Probuzení jara.

Režisérem plzeňského, teprve třetího evropského nastudování je šéf souboru Lumír Olšovský: „Divákovi musí být na první pohled jasné, že na jevišti nesleduje reálný život, ale vzpomínky dospělé Alison, třeba zkreslené či tendenční. Chceme tak navázat na původní ‚tragikomiks‘ – na jevišti se budou chvílemi dít věci, které obvykle nezažíváme: postavy se mohou pohybovat jakoby kresleně, v důležitém momentu třeba ustrnou v nějakém gestu, jak tomu v komiksech bývá.“

Z udílení cen nejlepším hudebním interpretům i filmovým osobnostem. Na snímku Michal Prokop a ředitel ankety Jarda Hudec.
Máme půlku času, ale vyhlášení bude velkolepé, hlásí ředitel Žebříku

Hlavní postava se v příběhu objevuje ve třech věkových rovinách. Coby vypravěčka celým představením pak provází dospělá Alison v podání Evy Staškovičové. „Alison je všechno, jen ne já – mám dvě děti a manžela, ale hlavně vše hodně prožívám. Alison ale – jak o sobě sama píše – nedokáže projevit emoce. Právě proto je pro mě tato stránka role náročná, celý příběh je totiž hodně silný a já mám co dělat, abych na konci nebrečela jako malá holka,“ svěřuje se Staškovičová, jež jako Alison v příběhu vzpomíná na své dětství, složitosti dospívání i období svého coming outu.

Muzikál Fun Home měl světovou premiéru v říjnu 2013 a již o dva roky později se představil přímo na legendární Broadwayi. Kromě mnoha pozitivních kritik získal řadu ocenění, mezi nimiž nechybí ani pět prestižních Cen Tony včetně hlavní trojice – ceny za nejlepší muzikál roku, nejlepší libreto a nejlepší hudbu. Libreto Lisy Kron se dokonce zařadilo mezi finalisty Pulitzerovy ceny.

Nejbližší reprízy muzikálu Fun Home jsou v Plzni plánované na 2. a 15. března.

Zoo Plzeň má nově dvě zebry, Zuza a Etosha dorazily z Polska
Zoo Plzeň má nově dvě zebry, Zuza a Etosha dorazily z Polska