Co konkrétně se bude škrtat, když má město naplánovánu řadu stamilionových investic a z těch zatím slevit nehodlá? Hlavně provozní věci, služby, podpora sportu nebo kulturních akcí. „Město už šlo provozně na dřeň. Dalším krokem bude, že začneme sahat do služeb a dalších věcí, které považujeme za zbytné,” prohlásil ekonomický náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD).

O tom, že by radnice stopla kvůli penězům některou z masivních investičních staveb, zatím vedení města neuvažuje. Poněkud nahnutá je ale zřejmě budova nového divadla v Jízdecké ulici za 840 milionů korun bez DPH. „Není to úplně nejprioritnější projekt,” prohlásil Zrzavecký s tím, že o stavbě by v podstatě mělo rozhodnout výběrové řízení s firmami, které se o stavbu ucházejí, a cena, kterou nabídnou. „Limitní částka je 779 milionů korun bez DPH. Do té se musí vejít stavba včetně parkoviště v podzemí a také vnitřní vybavení divadla,” prohlásil Zrzavecký. Pokud bude vyšší, stavbu by to mohlo zastavit. Baxa uvedl, že v tom případě by konečný verdikt měli městští zastupitelé, kteří by dražší verzi zřejmě nepovolili. „Druhou budovu pro divadlo ale potřebujeme, není to rozmar ani luxus, musíme si uvědomit, že jde o náhradu za Komorní divadlo, které nevyhovuje,” dodal primátor. Zrzavecký v tom případě nevylučuje ani ´sdruženou investici´, kdy by se s městem spojil soukromý investor.

Dvě věže nebudou

Město už se nepustí do další etapy rekonstrukce fotbalového stadionu ve Štruncových sadech za přibližně 130 milionů korun. „Nebudeme pokračovat ve stavbě dvou věží. Každá by přišla asi na 50 milionů korun a to je podle mě přemrštěné,” míní Zrzavecký. Stadion teď vidí jako funkční a pro Plzeň dostačující, když jej město na své náklady z podstatné části přestavělo.

Naopak za důležitou považuje ekonomický náměstek stavbu tramvajové trati na Borská pole, o níž sociální demokraté na radnici ze začátku pochybovali. „Přesvědčilo mě jednání se Západočeskou univerzitou, která má na Borských polích naplánovánu řadu investic a nápor na dopravu tam bude velký,” podotkl Zrzavecký. Město už zde vykoupilo pozemky za cca 100 milionů korun, několik posledních mu jich ještě zbývá a musí se také vypořádat s přesunutím hřiště TJ Slovan Spoje, což jej bude stát asi 50 milionů korun.

Prodají trubky a velké byty

Mezi další městské investice dál patří přestavba opuštěných kasáren na Světovaru na multikulturní centrum, což má stát asi 120 milionů korun. A také úpravna vody, na kterou město sice může dostat dotaci, stejně ale bude muset vzít ze svého přibližně 300 milionů korun. „Hodláme Plzeňské teplárenské prodat trubky a výměníkové stanice, které jí dosud pronajímáme,” řekl Zrzavecký. Utržená částka 380 milionů korun bude podle primátora Baxy fixována právě na kofinancování projektu úpravny vody.

Plzeň chce také začít prodávat domy s velkými byty nad 90 čtverečních metrů plochy, které se městu nedaří pronajímat. Peníze za ně se mají vracet do bytové politiky a město zvažuje, že by za ně začalo s výstavbou malometrážních bytů, o které je mezi lidmi největší zájem.

Zastupitelé budou rozpočet města pro rok 2012 schvalovat příští čtvrtek. „Příjmy jsou navrženy celkem realisticky, já osobně bych byl možná ještě opatrnější,” prohlásil bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň), který v minulých letech městské rozpočty připravoval.

Město nyní počítá s nulovým růstem daňových příjmů vinou stagnace hospodářství ČR, Duchek se však obává dokonce záporných čísel. Kritizuje zejména prodej teplárenských trubek, kterých se město jednorázově zbaví a bude z nich mít sice momentální výnos, v budoucnu ale přijde o příjmy z jejich nájmů do příštích městských rozpočtů.

Rozpočet města pro rok 2012

Příjmy: 5,312 miliardy Kč
Výdaje: 5,728 miliardy Kč

Plzeň chce v příštím roce investovat 1,934 miliardy Kč (celkové kapitálové výdaje), na provozních výdajích hodlá ušetřit pět procent. Výhledově město hodlá na akce související s Evropským hlavním městem kultury 2015 investovat 1,5 miliardy korun.