Jedna z největších a tradičních březnových kulturních akcí – vyhlášení hudebních cen Žebřík – se v pátek v areálu DEPO2015 nekoná. Osobně to včera v Plzni oznámil ředitel hudebních cen Žebřík Jarda Hudec.

Zdroj: Deník / Hana Josefová

Až do odvolání je totiž od včerejší 18. hodiny zakázáno pořádání všech veřejných akcí s účastí nad 100 lidí. Ode dneška budou rovněž až do odvolání uzavřeny všechny základní, střední a vyšší odborné školy. Opatření platí bez výjimek.

„Informace o rušení kulturních akcí nás zastihla na cestě z Prahy do Plzně, kam jsme jeli představit páteční slavnostní večer. Místo toho jsme museli oznámit, že se konat nebude. Doufáme, že se nám podaří najít náhradní termín a slavnostní vyhlášení výsledků hudební ankety Žebřík proběhne,“ uvedl ředitel hudebních cen Žebřík Jarda Hudec a dodal, že podrží výsledky ankety v tajnosti.

DO DIVADLA NECHOĎTE

„Rušíme všechny produkce plánované na všech třech našich scénách,“ uvedla mluvčí Divadla J. K. Tyla v Plzni Martina Drbušková. „Vstupenky mohou diváci vracet od termínu neodehraného představení po dobu deseti pracovních dní v místě nákupu. V případě zakoupení vstupenek přes portál Plzeňská vstupenka se on-line platby a převody vracejí automaticky na účet, ze kterého byly zaplaceny,“ informovala a dodala, že večerní divadelní pokladny budou uzavřeny, po tuto dobu je možné využít pokladnu předprodeje ve Smetanových sadech v pracovní dny od 9 do 18 hodin. Kompenzace s abonenty DJKT se bude řešit podle aktuální situace a délky tohoto opatření. V tuto chvíli do odvolání zastavujeme prodej vstupenek na všechna představení,“ dodala.

Měšťanská beseda v Plzni ruší do odvolání veškeré kulturní akce i pod sto diváků. Nekonal se už včerejší velký koncert Věry Martinové ani projekce filmového klubu. „Začneme co nejdříve jednat o náhradních termínech,“ uvedla Ivana Hušáková z Měšťanské besedy.

Ředitel Divadla Alfa Jakub Hora oznámil, že jsou do 20. března zrušena všechna představení. Vstupenky je možné vrátit. „Přestávku využijeme k odborné dezinfekci všech prostor divadla,“ uvedl Jakub Hora. Nehraje ani Divadlo Pluto.

Ilustrační fotografie.
Lidé v karanténě hlady nezemřou, vzkazují obce

ZRUŠILI VERNISÁŽ

Vernisáž, kterou měla začít příští týden nové výstava v Masných krámech Západočeské galerie v Plzni, je zrušená. „Rušíme i všechny kulturní akce naplánované na odpoledne, například dnešní komentovanou prohlídku v síni „13“ či čtvrteční besedu s Václavem Fialou,“ uvedl ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Normální provoz má pro své čtenáře Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje. „Zatím nerušíme ani naplánované kulturní akce na tento týden. Jejich kapacita je menší než 100 návštěvníků,“ sdělila mluvčí knihovny Martina Košanová.

„Nebudeme hledat polovičatá řešení a snažit se třeba akci rozdělit na 2 x 99 diváků. První dopad jsme pocítili hned včera večer, kdy jsme měli prodáno asi 250 vstupenek na pořad Na Stojáka,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek.

BUDE TO DRAHÉ

„Nutnost přesunout termín se bude týkat i festivalu BLIK BLIK, který se měl konat poslední březnový pátek a sobotu,“ uvedl Suchánek. Festival světla BLIK BLIK v Plzni každý rok navštěvuje okolo deseti tisíc lidí. „Dočasně uzavřeme i interaktivní výstavu Góóól,“ konstatoval Suchánek. Poznamenal, že pokud bude zákaz pořádání kulturních akcí trvat do konce března, může DEPO 2015 počítat se ztrátou zhruba milionu korun, možná spíše dvou. „Dopad na promotérský kulturní byznys bude skutečně velký,“ míní Jiří Suchánek.

Zrušena byla i tradiční oblastní přehlídka ochotnického divadla, která se měla od čtvrtka do neděle konat v Horažďovicích.

Mnoho kin ruší promítání. V Sušici vyřešili situaci tak, že omezí návštěvnost na 95, aby počet byl 100 dohromady v personálem.

Některé plavecké areály hlásí běžný provoz, areál v Plzni na Slovanech však bude pro veřejnost uzavřen.

Ilustrační foto.
Koronavirus v Plzeňském kraji: nakažená žena se léčí doma

RYSY UVIDÍTE

Správa NP Šumava ode dneška uzavírá všechna svá informační střediska a návštěvnická centra a do odvolání ruší všechny programy pro veřejnost. Přístupná zůstanou pouze výběhy s vlky na Návštěvnickém centru Srní a výběhy s rysy a jeleny na Návštěvnickém centru Kvilda.

ZÁSAH I DO SPORTU

Na zásah Bezpečností rady státu včera reagovalo i sportovní prostředí, ale k zastavení hokejové extraligy, v níž už začalo play-off, a fotbalové FORTUNA:LIGY, nedošlo.

Včerejší zápasy hokejového předkola se odehrály. „Ve středu ve 13 hodin máme mimořádnou schůzi, kde budeme řešit další postup,“ uvedl svazový prezident Tomáš Král. Hrát by se mělo i dnešní play-off 2. ligy v Klatovech.

Teprve dnes rozhodne také Ligová fotbalová asociace, která řídí první i druhou ligu. Plzeňská Viktoria už ale pozastavila prodej vstupenek na nedělní šlágr 25. kola FORTUNA:LIGY v Praze na Spartě i na následující domácí souboj s Mladou Boleslaví.

„Lidem, kteří už si lístky na Spartu zakoupili, vrátíme vstupné,“ upřesnil mluvčí klubu Václav Hanzlík.

Nižší fotbalové soutěže organizované FAČR, od ČFL níže, krajskými i okresními svazy budou pokračovat.