Opět po roce se do plzeňského parku U Ježíška vrátí divadlo. Už příští týden tam začne doprovodným programem 13. ročník Divadelního léta. Ten pak bude pokračovat reprízou loňského Švandy dudáka a zakončí jej premiéra hry Poslední zrnko písku, díla souboru studentů posledního ročníku DAMU.

„Loni jsme si tento prostor vyzkoušeli a moc se nám líbil. A jsem ráda, že toto místo letos oživí i další akce,“ těší ředitelku Divadelního léta Marcelu Mašínovou.

Po omezeních kvůli koronaviru se letošní ročník musí obejít bez premiéry nové hry Shakespeare v Hollywoodu. „V době, kdy jsme měli začít zkoušet tuto velkou inscenaci, jsme se báli, že by to byla na jevišti přesilovka proti hledišti – nevěděli jsme, kolik budeme moci vpustit diváků. Proto jsme ji raději odložili na příští rok,“ komentuje dobu nejistoty.

Na programu zůstává repríza z předchozího ročníku, letos si tedy diváci mohou opět vychutnat Švandu dudáka v režii Marka Němce. „Všichni herci se už do Plzně těší, protože se jim tady hrálo moc dobře,“ pokračuje Mašínová.

TEXT PREMIÉRY TEPRVE VZNIKÁ

Jednou z novinek tak bude Poslední zrnko písku. „Je to autorská inscenace Aminaty Keity a Jaroslava Jurečky. Její definitivní podoba vznikáv těchto dnech při pobytu v Partolticích na Nepomucku. Hlavním tématem je touha po změně, kterou všichni potřebujeme, ale zároveň se jí bojíme,“ představuje ředitelka novinku.

„Jedná se o hodně tvůrčí inscenaci, vychází se z motivačních textů nebo textů z jiných her, ze kterých herci budou těžit, aby se vyjádřili k různým problémům. Nepůjde o improvizaci, představení budou určitě mít pevnou kostru, “ doplňujek vystoupení mladých herců, které bude doprovázet i živá hudba.

Divácký zájem o festival není zatím takový jako v předchozích letech, kdy už touto dobou bývalo vyprodáno. „Myslíme si, že je to tím, že se lidé zatím bojí vstupenky kupovat dopředu, a doufáme, že se budou rozhodovat až na poslední chvíli. Ale ráda bych vzkázala divákům, ať přijdou, my tady budeme,“ pokračuje Mašínová.

Bydlení. Ilustrační foto.
Plzeň má tři tisíce nájemních bytů

VÍTÁNY JSOU I KOLOBĚŽKY

Další novinkou festivalu bude rozšíření služeb pro diváky o úschovnu kol. „Už loni někteří využívali blízké cyklostezky u Radbuzy a přijížděli na kole. Letos jsme se proto rozhodli vymezit cyklistům místo v našem areálu, aby mohli své kolo během představení bezpečně zaparkovat. A vítané jsou i koloběžky,“ dodává ředitelka festivalu.

Součástí doprovodného programu zůstaly i letos improvizační Improzápas a básnický Open Air Slam, nově jej rozšířila PechaKucha Night vol. 32. „Během příprav jsme brali v potaz, že kulturní události by se v této době měly spíše podporovat a navazovat na sebe než si konkurovat. A právě proto jsme se domluvili s Divadelním létem, a PechaKucha Night Plzeň vol. 32 se tak stala součástí jeho programu,“ tvrdí Kristýna Benetka, hlavní organizátorka této akce.

Během přednáškového večera se někteří hosté tematicky dotknou toho, co dělali v době nouzového stavu. Například Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu Správy informačních technologií města Plzně, vyráběl s dobrovolníky ochranné štíty na obličej, majitelka bistra Pivstro Alžběta Vlčková zase v době, kdy museli mít zavřeno, sama rozvážela jídlo. Vystoupí i režisér Švandy dudáka Marek Němec či kosmický inženýr Jan Lukačevič.

Park U Ježíška nově oživila také Boží kavárna umístěná v kontejneru spolku K světu. Ten sem vedle PechaKucha Night pro letošek od řeky Mže přestěhoval i svoji další akci – festival Náplavka k světu, který se uskuteční od 12. do 29. srpna.

Alena Žáková s Milošem Ježilem.
Alena Žáková se na západ Čech ráda vrací

Program Divadelního léta

Švanda dudák – obnovená premiéra v úterý 14. 7. ve 20.30, reprízy 15. – 19. července ve 20.30

Poslední zrnko písku – premiéra 25. 7. ve 20.30, reprízy 26. a 27. 7. ve 20.30

Doprovodný program:

Improzápas – 8. 7. ve 20.30

Open Air Slam – 9. 7. ve 20.30

PechaKucha Night vol. 32 – 10. 7. ve 20.20