Mladý pár se přestěhuje na venkov, aby tam počal vymodlené dítě. Dostalo nepovolené jméno. To spolu se spory s celou vesnicí spustí soukolí boje s úřady a výsledkem je odebrání osmiměsíční dcery. Situace pak dále graduje, do hry vstupují i média.

Kde jsou hranice mezi normálním a alternativním? Kde začíná a končí svoboda jedince rozhodovat o tom, jaký život a podle jakých pravidel povede? Na to se snaží odpovědět šestidílná minisérie Jitřní záře, která bude mít již brzy premiéru na Voyo. „Je inspirována různými osudy několika různých rodin a lidí, kteří se rozhodli žít mimo systém,“ řekl autor námětu, scénárista a režisér Dan Wlodarczyk.

| Video: Youtube

I když nejmenoval, podle informací Deníku byl hlavní inspirací při psaní scénáře osud rodiny dívky ze Šimanova na Šumavě, kterou rodiče chtěli pojmenovat Půlnoční bouře poté, co přišla na svět v srpnu 2001 při domácím porodu za bouře. Úřady to ale nepovolily, a tak holčička dostala jméno Eliška Gaja. Dívka po svých 18. narozeninách poskytla Deníku exkluzivní rozhovor, kde popsala svoje dětství.

Téma lidí žijících mimo systém sledoval režisér Wlodarczyk už od 90. let. Kvůli práci na scénáři, který psal s manželkou, se do něj ale mu-sel hlouběji ponořit. „První fází sbírání podkladů jsou rešerše z tisku a ze sociálních sítí. Je překvapivé, kolik toho je v novinách – perfektní jsou regionální deníky, okre-sní zpravodaje a třeba i obec-ní listy, kde je spousta zdánlivě nepodstatných, ale pro scénář důležitých drobností a okolností, např. dopisy čtenářů. A také kolik toho o sobě lidé zcela otevřeně prozradí na sociálních sítích, a to včetně osobních a důvěrných detailů,“ popisuje Wlodarczyk.

Jitřní záře
námět: Dan Wlodarczyk
scénář: Hana a Dan Wlodarczykovi
režie: Dan Wlodarczyk
kamera: Pavel Berkovič
hrají: Jan Plouhar, Petra Bučková, Veronika Žilková, Pavel Nový, Pavel Zedníček, Yvona Stolařová, Valentýna Bečková, Klára Cibulková, Jana Janěková, Halka Třešňáková a další

Podle něj často jedna fotka na FB prozradí víc než dvě stránky reportáží z celostátního pražského magazínu. „Pokud se podaří vytěsnit pragocentrický úhel pohledu, kterým jsou velké pražské redakce nutně zatíženy, obrázek si složíte perfektní. Scénáře jsou hlavně o detailech,“ vysvětlil Wlodarczyk. Dodal, že ve druhé fázi sběru dat bylo nutné vyrazit do terénu. „Být na místě je prostě nezastupitelné. Kontaktovat novináře z regionálního tisku, starosty, zastupitele, sousedy, kamarády, policajty, i samotné 'alternativce'. Často jsou to jen střípky a dojmy, někdy máte i pocit zklamání, že jste se nedozvěděl, co jste potřeboval, ale ono se to vrství a žádná, ani okrajová banalita, nezapadne – pomáhají složit širší obrázek,“ vysvětlil režisér, který sérii natáčel na Prachaticku, v Praze a okolí a také ve Španělsku.

„Mimochodem, tam jsme potkali i několik travelerských rodin, takže jeskyně u moře, kde naše Jitřní záře bydlí, je autentická, obývaná toho času německými a francouzskými alternativci. Potkali jsme tam v době natáčení i rodinu žijící mimo systém přímo ze Šumavy, Mlčochovy,“ prozradil Wlodarczyk.

Známé tváře

Rodiče Jitřní záře si v minisérii zahráli Petra Bučková a Jan Plouhar. „V tomhle příběhu není černá a bílá, hrajeme milující pár, který není snadné mít za sousedy. O žádné z postav, které v Jitřní záři vystupují, se nedá říct, že má pravdu. Všichni mají totiž tu svoji. Je to velmi silný příběh několika lidí,“ popsala Bučková. Dále se v seriálu objeví i Veronika Žilková, Pavel Zedníček nebo Pavel Nový.

Jitřní záře zaujala i některé z festivalů, například Febiofest nebo Zlín Film Festival. Premiéra je plánována 10. června pouze na Voyo.