Hlavním tématem byla připravovaná stavba spalovny odpadů z domácností na skládce v Chotíkově. Její oponenti, hnutí Děti Země a sdružení občanů z Chotíkova, se na shromáždění nedostavili.

Už dříve přitom podali podnět a žalobu na kraj. Požadují, aby místo skončeného zjišťovacího řízení, které dalo spalovně souhlas pro územní řízení, proběhla takzvaná „velká EIA“, tedy nejpřísnější posouzení vlivů stavby na životní prostředí. Ministerstvo životního prostředí už na podnět reagovalo a potvrdilo kraji, že postupoval v souladu se zákonem, když loni v listopadu v závěru zjišťovacího řízení uvedl, že spalovna nebude mít významný vliv na životní prostředí. Soud má říci, zda byli občané kráceni na svých právech rozhodnutím kraje. „Tuto odbornou věc bude velmi těžké posuzovat. Po stránce formální jsme to udělali dobře, věnovali jsme se tomu dlouho,“ uvedl při debatě Rudolf Rečka z krajského odboru životního prostředí, který vedl zjišťovací řízení.

„Velká EIA se podle zákona dělá tehdy, když nelze vyloučit významný vliv stavby na životní prostředí. Toto zařízení ale zlepší životní prostředí – spálením odpadu ušetří minimálně 35 000 tun uhlí, které by jinak shořelo v teplárenské,“ vysvětlil Rečka.

Spalovnu směsného komunálního odpadu s roční kapacitou až 100 000 tun odpadu chce do roku 2015 postavit městská teplárna. Projekt podporují kraj, Plzeň, obce i svozové firmy. Investor musí podat žádost o dotaci z EU do 30. června.

Podle šéfa Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely, kterého překvapil nezájem veřejnosti, podá teplárna v květnu žádost o územní rozhodnutí, které by mělo být vydáno do února 2012. „V polovině roku 2013 bychom chtěli vybrat generálního dodavatele,“ dodal.

„Rozhodnutí Krajského úřadu je nesprávné a nezákonné, byl podjatý,“ řekl už dříve Martin Hyťha z Dětí Země.