Město chce architektonickou soutěž vyhlásit zejména proto, aby pak mohlo územním plánem rozhodnout, co a v jaké podobě tam může být postaveno. Nový územní plán má být schválen podle technického náměstka primátora Petra Runda do konce roku 2016. „Pro společnost Amádeus to ale bude jen doporučující, nemusí to dodržet," přiznal ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Právě on je pověřen městem vyjednáváním s Amádeem, firmou, které Plzeňané zastavili před rokem v referendu stavbu obrovského nákupního centra.

Radní včera také rozhodli, že město Plzeň odstoupí od nájemní smlouvy, kterou radnice uzavřela s Amádeem na městské pozemky kolem plánované stavby. Celá věc ale bude mít zřejmě dohru u soudu, protože investor považuje smlouvu za platnou.

„Jsme přesvědčeni, že jsme v právu. Do 30. června měli naplnit regulační podmínky dané městem, což nesplnili," uvedl Zrzavecký. Město podle něj tímto „čistě právním aktem", naplňuje výsledky loňského referenda. Podle partnerské právní kanceláře Kocián, Šolc, Balaštík se tím vylepší pozice právě v případném soudním sporu.

Plzeň už loni v červenci vyzvala investora, aby vyklidil městské pozemky, ale Amádeus nesouhlasil. Město pak podalo na vyklizení pozemků žalobu, jenže spor je odročen. Radnice totiž čeká na nové právníky, kteří ji budou dál zastupovat. Kdo to bude, se zatím neví, protože radnice vypsala na právní služby výběrové řízení, to ale není dosud uzavřené a navíc se jím zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Každopádně vítěz tendru pak podepíše s městem smlouvu na tři roky. Za každý rok mu radnice může zaplatit až dva miliony korun.

Městské pozemky měl investor pronajaté do roku 2018. Odkoupit je měl podle smlouvy až po kolaudaci obchodního centra.