Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díl 15. - Samba - pouze divočejší varianta kanasty

Plzeň – Samba je hra, která rozšiřuje možnosti, jež poskytuje kanasta, většina pravidel je identická, například hodnoty karet či bodové ohodnocení kanast, proto se soustředíme jen na rozdíly.

31.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ivan Ketzer

Sambu je skutečně vhodné hrát pouze ve čtyřech hráčích, dva proti dvěma, a hraje se s největším počtem karet z běžných her, vynecháme-li Black Jack v kasinech. Zatímco klasická kanasta se hraje se dvěma balíky po 54 kartách, na sambu je třeba tři, čili celkem 156 karet a jen divokých karet je tam osmnáct, což umožňuje vytváření divokých kanast.

Rozdává se po patnácti kartách, ovšem hráč, pokud nebere balík, si líže dvě karty najednou a pouze jednu odhazuje, takže karet v ruce přibývá, což postupně ulehčuje první vyložení. Tabulka je stejná jako v kanastě, pouze penzum bodů na povinnost vyložit 150 bodů se většinou zvyšuje na 7000 bodů, jelikož sambu je zvykem hrát do zisku 15 000 bodů.

Hlavním rozdílem je funkce sekvencí. Lze je vykládat, lze k nim přikládat z obou stran a hlavně sekvence složená ze sedmi karet se právě nazývá samba. A protože do samb nelze používat divoké karty, je také náležitě ohodnocena 1500 body. Bodová tabulka za kanasty je stejná jako u klasické kanasty s tím, že vzhledem k tomu, že žolíků je k dispozici šest, za žolíkovou se považuje ta, která obsahuje více žolíků než dvojek. Další dílčí bodovou odchylkou je situace, kdy se jedné straně podaří shromáždit všech šest červených trojek, pak to není bodů 600, ale rovnou 1000, ovšem s rizikem, že je lze i odečíst.

Změna je také v podmínkách pro uzavření hry. Nestačí jen jedna kanasta, je nutné sestavit buď jednu kanastu a jednu sambu nebo dvě kanasty, ale pak tam platí většinou podmínka, že jedna z těchto kanast musí být divoká nebo minimálně čistá. Některá pravidla připouštějí, že při uzavření hry je možno vyložit i kanastu z černých trojek a vzhledem k tomu, že taková kanasta je hodnocena většinou 1000 body a ještě každá černá trojka uvnitř 100 body, jedná se o velký bodový zisk. Tato kanasta ovšem musí být vyložena najednou právě při uzavření a už z toho důvodu je třeba zvážit míru rizika. Pokud totiž uzavře protistrana, pak se samozřejmě 100 bodů za každou trojku v ruce odečítá.

Striktní pravidlo pro situaci, kdy uzavře spoluhráč, dáno není. Záleží na dohodě společnosti, jestli hráč má právo se svého spoluhráče zeptat, zda může hru uzavřít. Pokud však ten, třeba kvůli řadě černých trojek v ruce, odmítne, je třeba počítat s tím, že pro protistranu je to jasný signál, jak se zařídit.

Počítání bodů po uzavření hry se pak řídí stejnými pravidly jako v kanastě, ale je zde hodně nuancí, které je třeba před hrou dohodnout. Typickou situací je, kdy protistrana stihne uzavřít jen jednu kanastu nebo sambu. Prémii si přičítat nemůže, je ale třeba dohodnout, jestli odpočítává pouze body v ruce nebo i na stole. Některá pravidla také trvají na povinnosti při prvním vyložení vyložit sekvenci, jiná ne. Pravidla pro braní odkládacího balíku však prakticky vždy zůstávají identická jako v kanastě, včetně zmrazení balíku odhodem divoké karty.

31.8.2011
SDÍLEJ:
Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení