Přesto ještě donedávna neměla svého osobního kondičního trenéra ani dostatečné zázemí pro trénink. Díky nově vzniklému Paralympijskému týmu Plzeňského kraje se situace vylepšila.

„Do paralympijského sportu se moc peněz nedává, takže jsem si trenéra dovolit nemohla. Vždycky jsme to nějak zvládli. S profesionálnějším vedením je to teď ale mnohem lepší. Trénink má řád,” pochvaluje si Kulíšková. Jak se nový tréninkový režim odrazil na její formě a kondici, zatím ještě říct nemůže, protože letos ještě neabsolvovala žádný závod. „Ale cítím se mnohem lépe,” dodává. První vystoupení v nové sezoně ji čeká v lednu v rámci světového poháru.

Založení organizace pomohlo hendikepovaným sportovcům v regionu získat tři sta tisíc korun na rok. Sloužit budou například připořádání závodů, vylepšení tréninkových podmínek či na zakoupení sportovního náčiní.

To je často dražší než pomůcky pro zdravé sportovce. Nový tricykl tak mohla získat medailistka z evropských pohárů, stříbrná medailistka z mistrovství ČR Kristína Moravčíková.

Lepšího vybavení se zřejmě v blízké době dočká i mistryně ČR v lukostřelbě hendikepovaných Štěpánka Kleisnerová. „Vzhledem k tomu, že jsem menší, potřebuji luk s co nejsnazším ovládáním ale zároveň aby dostřelil co nejdál. Proto přecházím na kladkový luk. Jsem ráda, že peníze na něj díky týmu snad podaří sehnat. Společně se šípy a stabilizátory je to velmi drahá záležitost,” konstatuje Kleisnerová. Protože má lukostřelba postižených i zdravých stejná pravidla, může Štěpánka soutěžit v obou kategoriích.

„Díky podpoře se naši sportovci mohli v letošním roce zúčastnit více než čtyřiceti akcí,” uvedl předseda Tělovýchovné jednoty zdravotně postižených Halma Zbůch Roman Suda. Ve dvou největších sdruženích zdravotně postižených sportovců v kraji působí kolem 250 lidí. Kromě toho tu existují menší organizace a řada sportovců se připravuje individuálně. „Samozřejmě, že ne všichni mají na to dostat se na paralympiádu, ale potenciál tu je. Je důležité podporovat i mladé sportovce,” doplňuje Suda.