Výsledky aukce
Průměrná úspora za energie se vyšplhala na 28,99%, za plyn 25,17%. Průměrná domácnost tak za dva roky ušetří zhruba 6400 korun na energiích.  

„Rostoucí ceny energií trápí snad každého spotřebitele. Proto jsme se dohodli na spolupráci se společností eCentre na uspořádání aukce," prohlásil starosta třetího obvodu Jiří Strobach (ODS).

Celkem ušetří více než 1,5 milionu korun 2902 domácností. Z nich je plzeňských 243. Podle Luboše Káčerka, obchodního manažera dražební společnosti, se spojili s dalšími asi 2,5 tisíci lidmi z různých měst z celé republiky. „Čím více lidí, tím víc podmínek si můžeme u dodavatelů energií diktovat," vysvětlil konzultant dražební společnosti Pavel Ciprys.

V průběhu zhruba hodinové aukce se navyšovala procenta úspory a zastavila se u elektřiny na 28,99 procentech, u plynu na 25,17 procentech.

V Plzni se takto dražilo poprvé. „Nabídku jsem ráda využila, protože každá ušetřená koruna na energiích mě těší," uvedla Plzeňanka Jitka Š., která se do akce zapojila.

Většina domácností dnes odebírá podle zkušeností dražební společnosti energie převážně od ČEZ a RWE. „To jsou ale dominantní hráči na trhu a podle toho se také chovají," uvedl Ciprys s tím, že tyto společnosti nemohou jako dominantní nabízet někomu dražší a jinému levnější energie.

V aukci se proto draží cenové nabídky dalších dodavatelů, obvykle se pere o balík zákazníků sedm až deset subjektů. Protože různé domácnosti mají různé sazby podle toho, zda elektřinou například jen svítí nebo i topí, draží se každá sazba zvlášť. „Obecně platí, že čím větší spotřeba, tím výhodnější sazba," vysvětluje Ciprys.

Každý, kdo se do včerejší dražby přihlásil, musel nejdřív dražební společnosti podepsat, že uzavře s novým dodavatelem smlouvu na dvouletý odběr energie, další formality už za zákazníka vyřídí nový dodavatel.

Příští dražba se v Plzni chystá na únor, společnost hodlá dražit kromě energií i pohonné hmoty nebo telekomunikační služby.

Konkrétní nové dodavatele energií dražební firma nesdělila. „Není to tajné, ale obvykle o to nestojí, protože pak čelí různým konkurenčním tlakům," podotkl Ciprys. Připustil, že to mohou být klidně i zahraniční společnosti.