„Pokud kompletní měření signálu potvrdí nutnost dokrýt síť 1 v západočeské metropoli, připadá v úvahu nejen vybudování městského vysílače na Krkavci či jiném stanovišti, ale také výstavba dokrývačů pouze pro konkrétní lokality ve městě,“ říká Štěpán Janda z České televize, která v Multiplexu 1 vysílá digitálně své programy. O tom zda budou zařízení zapotřebí, se podle něho rozhodne do konce prázdnin.

Připravují se také dokrývače pro Multiplex 2. „Jejich vybudování záleží na požadavcích našich zákazníků – tj. televize Nova, Prima a TV Barrandov. V tuto chvíli se hledají vhodné lokality pro jejich zbudování,“ informuje Lucie Borovičková z Českých radiokomunikací.

Na některých místech Plzně mají lidé s chytáním digitálního vysílání problémy. „Naladil jsem ho v pohodě. Pak jsem ale jednou pustil ČT 1 a obraz začal kostičkovat. Potom se ztratil úplně. Zkusil jsem přeladit set top box, ale nepomohlo to. Na žádného technika jsem se ale zatím neobrátil,“ sděluje Plzeňan Marek Šťovík.

Podle Jandy dosavadní výsledky měření neukázaly žádná místa, která by byla zcela nepokryta digitálním signálem. Objevují se pouze lokality s hraničními hodnotami signálu. „Neuspokojivý příjem digitálního zemského vysílání ale nemusí být způsoben nutně nízkou kvalitou či intenzitou signálu. Při ověřování podnětů z ohlašovny poruch digitálního vysílání ČT dokonce měření prokázala, že se v naprosté většině případů jednalo o problém na straně diváka,“ informuje.

Jeho slova potvrzuje také Jiří Masopust z Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni, kde se digitálním vysíláním zabývají. „Řešili jsme už několik desítek případů. Na žádný závažnější problém, který by se týkal nedostatečného signálu, jsme nenarazili. Potíže může například způsobit souběh analogového a digitálního signálu v případě, že ten analogový je silnější,“ vysvětluje Masopust. Na vině může být také nevhodná anténa či nevyhovující zesilovač nebo rozbočovač signálu.

Česká televize v současné době spouští dokrývače v okolí Aše, Kraslic, Mariánských Lázní, Rotavy, Holoubkova a Strašic. „Signálem budou pokrývat jen dané město a nejbližší okolí. Žádné z nových digitálních opakovačů nebude možné naladit v Plzni,“ doplňuje Janda.