Zaplatit jízdenky na vlak, zajistit lékařskou pomoc nebo nabídnout dočasné ubytování. To jsou některé formy pomoci, které chce Diecézní charita Plzeň poskytnout válečným uprchlíkům. Hlavní cílovou skupinou by měli být běženci z válkou zmítané Sýrie. O vzájemné spolupráci v současnosti jednají zástupci Charity České republiky a Ministerstva vnitra ČR. Jasno by mělo být už za několik týdnů.

Přímo v krajské metropoli by měl už zanedlouho vzniknout tým odborníků napojený na cizineckou policii. Prozatím se hovoří o variantě, že do skupiny budou patřit dva pracovníci, jeden z terénní krizové služby a druhý z poradny pro cizince a uprchlíky. Variantou je, že třetím členem z řad Diecézní charity Plzeň bude tlumočník, potvrdila vedoucí zmíněné poradny Klára Zachová. Doplnila, že se jedná o návrh, který se může po podepsání smlouvy mezi charitou a ministerstvem ještě za několik týdnů změnit.

Pomoc ze strany církevní organizace bude primárně určena válečným uprchlíkům ze Sýrie. Jedním z důvodů je to, že Česká republika přestala od minulého týdne posílat do záchytných zařízení občany Sýrie, kteří si požádali o azyl v Maďarsku. Policisté je vyslechnou a nabídnou jim možnost vyřídit si azyl v Česku. Pokud tuto alternativu odmítnou, musí do sedmi dní opustit naše území.

Jak bude speciální tým vlastně fungovat? V momentě, kdy cizinecká policie Syřany propustí, nastoupí zaměstnanci Diecézní charity Plzeň. „Zajistíme jim jízdenky na vlak, materiální nebo zdravotní pomoc. Případně poskytneme ještě ubytování. 

Jestliže si tady uprchlíci nepožádají o azyl, pracovat s nimi můžeme pouze sedm dní, dle stanovené lhůty," konkretizovala vedoucí poradny Zachová. O tom, kde v krajské metropoli zázemí pro běžence bude, se zatím také jedná. Plzeňská charita žádné vyhovující ubytovací prostory k dispozici nemá.

Zdá se, že působnost nově vytvořeného týmu by měla být ještě širší. „Obdobně budeme pomáhat také uprchlíkům, kteří budou propuštěni z detenčních zařízení a pohybují se na území naší republiky. V případě Plzeňského kraje by připadala v úvahu Balková," doplnila.

Zázemí, kde by cizinci našli dočasný domov, se v Balkové v současnosti už připravuje. Podle informací náměstka vnitra Jiřího Nováčka by po rekonstrukci zařízení mohlo pojmout až 250 běženců. „O chod zařízení a bezpečnost občanů se postará 160 zaměstnanců. Celý areál bude také obehnán 4,5 metru vysokým plotem," řekl v pondělí na jednání zastupitelů hejtman Václav Šlajs.

První uprchlíky, mezi nimiž by se nacházely také rodiny s dětmi, by v Balkové měli přijmout nejpozději 1. ledna 2016. Investice na opravy a zahájení provozu činí čtyři miliony korun.